Gazeta Podatkowa nr 31 (1281) z dnia 18.04.2016
Zakup naczepy samochodowej a obowiązki w VAT
Do prowadzonej działalności opodatkowanej VAT zakupiłem w Niemczech naczepę samochodową. Czy w tym celu powinienem wpłacić podatek należny w terminie 14 dni oraz złożyć VAT-23?
Jeśli przedmiotem zakupu stanowiącego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest środek transportu, który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub (jeżeli nie podlega rejestracji) użytkowany na terytorium kraju, należy w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego zapłacić kwotę podatku z tytułu tego nabycia na rachunek urzędu skarbowego. Wynika to z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu wykazywane jest na zasadach ogólnych w poz. 23 i poz. 24 deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D. Dodatkowo kwota podatku należnego od takiego nabycia, podlegająca wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3 w związku z art. 103 ust. 4 ustawy o VAT, wykazywana jest w poz. 38 danej deklaracji VAT.
O zakupie samochodu, od którego trzeba zapłacić VAT w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu składa się informację VAT-23, wraz z dołączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie środka transportu.
Pojęcie nowych środków transportu definiuje art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Innymi środkami transportu będą z kolei środki transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy o VAT, które nie spełniają warunków do uznania ich za nowe. W tym kontekście nowymi środkami transportu lub środkami transportu są m.in. pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm3 lub mocy większej niż 7,2 kilowata. Oznacza to, że nowymi środkami transportu ani środkami transportu nie są pojazdy lądowe o mniejszej niż wskazana wcześniej pojemności lub mocy, a tym bardziej nieposiadające żadnego napędu. Dotyczy to m.in. naczep i przyczep.
Zatem w sytuacji omawianej w pytaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, tj. naczepy, należy rozliczyć na zasadach ogólnych, a więc bez wpłacania w terminie 14 dni podatku należnego z tytułu tego nabycia oraz składania formularza VAT-23.
Tak uznał także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2015 r., nr IBPP2/4512-874/15/KO.
Należy nadmienić, że omawiane w pytaniu WNT wykazuje się w poz. 23 i 24 deklaracji VAT-7 za miesiąc powstania obowiązku podatkowego. Jeśli naczepa będzie wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatek ten podlega odliczeniu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|