Gazeta Podatkowa nr 31 (2010) z dnia 17.04.2023
Wdrożenie do polskich przepisów instytucji składu VAT
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego instytucji składu VAT. Zdaniem MF procedura składu innego niż celny, tzw. składu VAT, o której mowa w art. 154-163 dyrektywy VAT, może stanowić istotne uproszczenie rozliczenia i poboru VAT, szczególnie w przypadku podmiotów prowadzących działalność w obszarze międzynarodowego obrotu towarowego.
Definicja składu VAT
Przepisy unijne umożliwiają państwom UE wprowadzenie rozwiązań polegających na zwolnieniu z VAT niektórych transakcji związanych z międzynarodowym obrotem towarowym. Zwolnieniem mogą być objęte m.in. dostawy towarów do składów celnych, składów innych niż celne oraz obszarów wolnocłowych. Zwolnienie to ma charakter zwolnienia z prawem do odliczenia podatku naliczonego i odpowiada stosowanej w Polsce stawce VAT 0%.
Polska wdrożyła dotychczas niektóre z rozwiązań dopuszczalnych w tym zakresie przez dyrektywę VAT. Obecnie stosowana jest 0% stawka VAT do dostaw towarów objętych procedurą składu celnego i dostaw towarów przeznaczonych do składów celnych oraz obszarów wolnocłowych.
Przepisy o VAT nie przewidują stosowania 0% stawki VAT przy prowadzeniu składu VAT, przez który należy rozumieć skład celny, o którym mowa w art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego (skład celny typu I) - z wyłączeniem wyrobów akcyzowych (wyroby akcyzowe nie będą podlegać procedurze składu VAT).
Natomiast przez "podmiot prowadzący skład VAT" należy rozumieć podmiot, któremu wydano pozwolenie na prowadzenie składu VAT. Warunkiem otrzymania tego pozwolenia będzie w pierwszej kolejności posiadanie pozwolenia na prowadzenie składu celnego w miejscu, w którym będzie prowadzony skład VAT. Oznacza to, że skład VAT będzie mógł być prowadzony wyłącznie w miejscu prowadzenia składu celnego.
Pozostałe warunki, które będzie musiał spełnić podmiot ubiegający się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu VAT, to:
- posiadanie statusu jako czynny podatnik VAT od co najmniej 12 miesięcy,
- nieskazanie prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe - w przypadku osób, które kierują działalnością podmiotu,
- niezaleganie w zapłacie cła i podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- brak prowadzenia wobec podmiotu postępowania egzekucyjnego, likwidacyjnego lub upadłościowego,
- posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego dla określonego rodzaju towarów znajdujących się w składzie VAT,
- złożenie zabezpieczenia kwoty podatku VAT.
Pozwolenie na prowadzenie składu VAT będzie wydawane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.
W przypadku niespełniania wymienionych warunków naczelnik urzędu celno-skarbowego odmówi wydania pozwolenia na prowadzenie składu VAT. Jeżeli w okresie prowadzenia składu VAT podmiot prowadzący skład VAT przestanie spełniać warunki, pozwolenie zostanie cofnięte. Podmiot prowadzący skład VAT będzie zobowiązany poinformować naczelnika urzędu celno-skarbowego o rezygnacji z prowadzenia składu VAT.
Wdrożenie przepisów dotyczących składu VAT
Ministerstwo Finansów rozważa wdrożenie do krajowego porządku prawnego niektórych fakultatywnych rozwiązań związanych z procedurą składu "innego niż celny". Przewiduje się wykorzystanie znanych już przedsiębiorcom i organom podatkowym instytucji funkcjonujących na gruncie przepisów celnych.
Dostawa towarów obejmowanych procedurą składu VAT podlegać będzie opodatkowaniu 0% stawką VAT, jeżeli łącznie spełnione będą następujące warunki:
- podatnik wystawi fakturę dokumentującą tę dostawę z wykorzystaniem KSeF i oznaczy na fakturze podstawę prawną stosowanej stawki 0% (dostawa towarów obejmowanych procedurą składu VAT),
- towary zostaną wprowadzone do składu VAT,
- podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzyma od nabywcy dokument potwierdzający objęcie towarów procedurą składu VAT.
Opodatkowaniu 0% stawką VAT podlegać będzie również świadczenie usług w składzie VAT, bezpośrednio związanych ze składowanymi towarami. Przykładem usług bezpośrednio związanych ze składowanymi towarami może być sortowanie, przeładunek, pakowanie, utrzymanie towarów we właściwym stanie lub temperaturze, konserwacja towarów.
Objęcie towarów procedurą składu VAT
Za towary objęte procedurą składu VAT będzie się uważać towary zgłoszone do procedury składu VAT i wprowadzone do składu VAT. Towary dostarczane na etapie sprzedaży detalicznej oraz towary zużywane (w tym przeznaczone do zużycia) w składzie VAT nie będą mogły być objęte procedurą składu VAT. Towary do procedury składu VAT będzie zgłaszał podatnik posiadający pozwolenie na stosowanie procedury składu VAT. Zgłoszenie towarów do procedury składu VAT będzie następowało za pomocą dedykowanej do tego celu deklaracji (zgłoszenia). Organ będzie mógł dokonać kontroli towarów wprowadzanych do składu VAT i obejmowanych procedurą składu VAT.
Zakończenie procedury składu VAT będzie powodowało obowiązek zapłaty należnego podatku VAT od towarów objętych uprzednio procedurą składu VAT. Do zapłaty VAT będzie zobowiązana osoba, która powoduje, że towary przestają podlegać procedurze składu VAT. Co do zasady, będzie to podatnik - właściciel towarów, który zgłasza zakończenie procedury składu VAT i dokonuje wyprowadzenia towarów ze składu VAT. Podatek VAT należny w związku z zakończeniem procedury składu VAT będzie obliczany w zgłoszeniu (deklaracji) zakończenia procedury składu VAT i uiszczany bezpośrednio do organu podatkowego w momencie zakończenia procedury składu VAT. Zapłacony z tytułu zakończenia procedury składu VAT podatek będzie, co do zasady, stanowił dla podatnika podatek naliczony i będzie podlegał odliczeniu w JPK_VAT. Alternatywnie, zakończenie procedury składu VAT będzie mogło w całości zostać rozliczone w JPK_VAT z deklaracją (podatek należny i naliczony). W takim przypadku wyprowadzenie towarów ze składu będzie wymagało złożenia zabezpieczenia zapłaty podatku VAT.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|