Gazeta Podatkowa nr 62 (1416) z dnia 3.08.2017
Opodatkowanie VAT sprzedaży okularów korekcyjnych
W salonach optycznych dokonuję sprzedaży m.in. okularów korekcyjnych, opraw okularowych, soczewek okularowych korygujących wady wzroku (soczewek korekcyjnych) oraz okularów przeciwsłonecznych. W ramach prowadzonej działalności świadczę również usługi, takie jak: optometryczne badanie wzroku, montaż szkieł do oprawek, wymiana śrubek, korekta ustawień i czyszczenie okularów. Sprzedawane okulary korekcyjne przygotowywane są na podstawie recept wystawionych przez lekarzy okulistów i spełniają kryteria określone w ustawie o wyrobach medycznych. Czy prawidłowo do ich sprzedaży stosuję 8% stawkę VAT?
TAK. W załączniku nr 3 do ustawy o VAT zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% VAT, pod poz. 105 wymienione zostały wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.
Oznacza to, że sprzedaż okularów korekcyjnych, które mieszczą się w definicji wyrobu medycznego na podstawie ustawy o wyrobach medycznych i dopuszczone są do obrotu na terytorium Polski, opodatkowana jest 8% VAT.
Zasadność stosowania preferencyjnej stawki VAT do sprzedaży okularów korekcyjnych potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2017 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.145.2017.1.JO.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Organ podatkowy podkreślił, że kwalifikacji wyrobu do kategorii wyrobów medycznych należy dokonać na gruncie przepisów innych niż regulacje wynikające z ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT nie zawierają bowiem unormowań dotyczących zasad klasyfikacji danego towaru do wyrobu medycznego. Zasady dotyczące klasyfikacji wyrobów medycznych określone zostały w przepisach ustawy o wyrobach medycznych.
Organ stwierdził, że skoro przedmiotem dostawy są okulary korekcyjne, składające się m.in. z opraw okularowych (opodatkowanych 23% VAT), to dla opodatkowania (określenia stawki VAT) sprzedaży tego wyrobu, bez znaczenia jest stawka VAT, z jaką wykonawca nabył poszczególne elementy (np. oprawy okularowe) składające się na wyrób końcowy, jakim są okulary korekcyjne. Podstawowym kryterium decydującym o sposobie opodatkowania dostaw tych towarów jest bowiem zakwalifikowanie ich do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Ponieważ, jak wskazał podatnik, sprzedawane przez niego gotowe okulary korekcyjne, stanowią wyrób medyczny i są dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, właściwe jest zastosowanie do ich sprzedaży 8% stawki VAT.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|