Gazeta Podatkowa nr 22 (1584) z dnia 18.03.2019
Ulga na złe długi w deklaracji VAT-7 dłużnika
Muszę skorygować VAT naliczony od dwóch niezapłaconych faktur zakupowych. W jaki sposób mam to zrobić? Czy mam wykazać kwotę VAT z tych dwóch faktur z minusem w poz. 49 deklaracji VAT-7?
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT -Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.). Natomiast w przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Dłużnik nie będzie miał obowiązku korygowania VAT naliczonego, jeżeli:
- uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności,
- w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 90. dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Należy zaznaczyć, że na podstawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2244) od 1 stycznia 2019 r. w ustawie o VAT wprowadzono przepisy polegające m.in. na skróceniu terminu ze 150 dni do 90 dni umożliwiającego wierzycielowi zastosowanie ulgi na złe długi oraz zmiany w zakresie obowiązku korekty VAT naliczonego po stronie dłużnika. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe przepisy art. 89b ust. 1-2 ustawy o VAT stosuje się również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność została, według zmienionej ustawy, uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2018 r.
Dodatkowo należy wskazać, że w sytuacji gdy po dokonaniu korekty podatku naliczonego w związku z ulgą na złe długi, dłużnik ureguluje należność wobec wierzyciela (w całości lub w części), będzie miał prawo, zgodnie z art. 89b ust. 4 ustawy o VAT, do ponownej korekty podatku naliczonego, czyli do zwiększenia kwoty tego podatku (lub o część kwoty - przy częściowym uregulowaniu należności) w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano.
Przykład Podatnik w listopadzie 2018 r. nabył od innego podatnika VAT towary o wartości netto 10.000 zł, podatek VAT 2.300 zł. Termin płatności należności za nabyte towary ustalono w umowie na 29 listopada 2018 r., a 90. dzień od terminu płatności należności przypadał w dniu 27 lutego 2019 r. Do końca lutego br. dłużnik nie uregulował należności, zatem w deklaracji VAT-7 za luty ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego. Korektę VAT naliczonego w związku z ulgą na złe długi należy wykazać w poz. 49 deklaracji VAT ze znakiem "-". |
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|