Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (1036) z dnia 10.10.2019
Gwarancyjna naprawa towaru sprzedanego w ramach WDT - skutki w VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję sprzedaży specjalistycznych maszyn w ramach WDT. Czy ich przywóz na terytorium kraju w celu wykonania naprawy gwarancyjnej i powrotny wywóz po naprawie wywołuje jakieś skutki na gruncie ustawy o VAT?
Przywóz towaru na terytorium kraju w celu wykonania naprawy gwarancyjnej oraz jego wywóz po usunięciu wad nie są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. |
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to - w uproszczeniu - wywóz towarów z terytorium Polski do innego kraju członkowskiego UE, w wykonaniu jego dostawy. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) to generalnie nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. WDT i WNT występują z reguły wówczas, gdy dwie strony transakcji (sprzedawca i nabywca) są czynnymi podatnikami VAT (podatku od wartości dodanej).
W przypadku sprzedaży towaru w ramach WDT i jego przywozu w celu naprawy gwarancyjnej oraz wywozu po naprawie powstaje pytanie, czy dochodzi kolejno do WNT i WDT.
Należy jednak uznać, że przywóz towaru do Polski w celu wykonania naprawy gwarancyjnej nie stanowi dla polskiego podatnika WNT. Nie dochodzi bowiem w tej sytuacji do nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Dokonując naprawy gwarancyjnej, polski podatnik nie może swobodnie dysponować towarem. Towar jest transportowany na terytorium kraju wyłącznie w celu wykonania świadczenia wynikającego z umowy gwarancyjnej. Przywóz towaru nie następuje w związku z wykonaną dostawą. Sam fakt przywozu towaru na terytorium kraju nie oznacza więc jeszcze, że mamy do czynienia z WNT. Z podobnych względów powrotny wywóz towaru - po dokonaniu jego naprawy - nie będzie uznawany za WDT.
Reasumując, zarówno przywóz towaru na terytorium kraju, w celu wykonania naprawy gwarancyjnej, jak i późniejszy jego wywóz (po usunięciu wad) nie są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.
Takie same konsekwencje miałaby naprawa gwarancyjna towaru nabytego w ramach WNT (dokonywana przez kontrahenta z UE) - u polskiego podatnika nie skutkowałaby rozpoznaniem WDT i WNT.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|