Gazeta Podatkowa nr 7 (1673) z dnia 23.01.2020
Rozliczenie w deklaracji VAT importu usług
Polska spółka z o.o. w dniu 4 stycznia br. otrzymała fakturę od kontrahenta z Czech za usługę reklamy wykonaną w lipcu 2019 r. Data wystawienia faktury to 31 lipca 2019 r. Kiedy w tej sytuacji należy w deklaracji VAT rozliczyć import usług?
Polski podatnik (nabywca zagranicznej usługi), opodatkowując import usług, stosuje stawkę VAT właściwą dla danej usługi, tj. taką, jaka obowiązuje przy usłudze krajowej. W deklaracji podatkowej import usług należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Obowiązek podatkowy dla importu usług zasadniczo powstaje w tych samych terminach, co w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe, czyli z chwilą wykonania usługi albo otrzymania przed wykonaniem usługi całości lub części zapłaty.
W omawianej sytuacji zakup usługi od kontrahenta zagranicznego należało ująć (ze stawką 23%) w deklaracji podatkowej za lipiec 2019 r. W związku z tym, że spółka nie rozliczyła podatku VAT z tego tytułu w lipcu 2019 r., obecnie musi tego dokonać poprzez złożenie korekty deklaracji VAT za lipiec 2019 r.
Wskazać należy, że, co do zasady, podatek należny z tytułu importu usług "przekształca się" w podatek naliczony podlegający odliczeniu (o ile zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych).
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu importu usług za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym pod warunkiem, że uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10b pkt 3 w związku z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w tym terminie, wówczas może tego dokonać w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
W przypadku gdy podatnik nie odliczy VAT w żadnym ze wskazanych terminów, może to zrobić poprzez korektę deklaracji, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do odliczenia VAT.
Natomiast wykazanie VAT należnego w terminie późniejszym niż wskazane 3 miesiące, spowoduje możliwość odliczenia VAT dopiero w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej. Tak wynika z art. 86 ust. 10i ustawy o VAT.
Ponieważ spółka nie dotrzymała 3-miesięcznego terminu na wykazanie VAT należnego z tytułu importu usług, w konsekwencji VAT naliczony będzie mogła wykazać dopiero w bieżącej deklaracji podatkowej.
Taki tryb postępowania znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 października 2019 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.470.2019.1.LS.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|