Poradnik VAT nr 23 (623) z dnia 10.12.2024
Prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu artykułów spożywczych
Czy przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu artykułów spożywczych, które udostępniamy na spotkaniu z przedstawicielami spółki matki? Jest to spotkanie robocze, podczas którego omawiamy plany i strategię działania firmy na 2025 r.
Co do zasady czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT). Zdaniem organów podatkowych decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia VAT ma zamierzony związek podatku VAT z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, czyli mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.
Organy podatkowe dopuszczają możliwość odliczenia VAT z tytułu zakupu produktów spożywczych na potrzeby spotkań wewnętrznych z pracownikami, członków zarządu czy spotkań z kontrahentami. Jak wskazał bowiem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2024 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.771.2023.2.PRP: "(...) Udostępnienie artykułów spożywczych w trakcie spotkań organizowanych przez Państwa w ramach zespołów projektowych, szkoleń wewnętrznych i narad z Państwa zleceniodawcami, w których udział bierze personel ma związek (pośredni) z wykonywaniem czynności opodatkowanych (przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki jako całości, przyczynia się do generowania przez nią obrotu). Zatem, w zakresie, w jakim nabyte, a następnie udostępnione w trakcie spotkań organizowanych przez Państwa w ramach zespołów projektowych, szkoleń wewnętrznych i narad z Państwa zleceniodawcami, w których udział bierze personel artykuły spożywcze: woda, kawa, herbata, mleko, soki, napoje słodzone (....), orzeszki, krakersy, wafle ryżowe, ciastka, czekoladki, herbatniki, paluszki, cukierki, owoce i warzywa są wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych artykułów spożywczych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy (...)".
Reasumując
Ustawodawca dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego wskazuje na niezbędne istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. W opisywanej sytuacji zorganizowane przez podatnika spotkanie biznesowe, podczas którego omawiane są plany i strategia działania na przyszły rok, wykazują związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. W takim przypadku podatnik ma prawo odliczyć VAT od poniesionych na ten cel wydatków. |
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|