Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013
Zwolnienie z VAT usług masażu leczniczego
Mam zamiar założyć działalność gospodarczą i świadczyć usługi masażu leczniczego. Posiadam tytuł zawodowy technik masażysta. Czy masaż leczniczy korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?
Z podatku VAT zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217),
d) psychologa.
Określa to art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.
Tak więc zwolnieniem przedmiotowym z VAT objęte są tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu przez określone podmioty. Zatem w sytuacji, gdy głównym celem świadczenia nie będzie profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, to nie będzie ono objęte zwolnieniem podatkowym.
Jak wskazano w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, określenie - osoba wykonująca zawód medyczny - oznacza osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
Natomiast świadczeniem zdrowotnym stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 10 tej ustawy są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty. Poza nimi jest pewna grupa innych zawodów medycznych, dla których zasady ich wykonywania nie zostały określone w odrębnych przepisach.
Zawód masażysty czy fizjoterapeuty (rehabilitacja ruchowa) nie został dotychczas objęty regulacjami zawartymi w odrębnych przepisach. Niemniej stosownie do brzmienia § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2002 r. nr 173, poz. 1419 ze zm.), fizjoterapia została wskazana jako jedna z podstawowych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U z 2010 r. nr 82 poz. 537) fizjoterapeuci (symbol 2283) zostali wymienieni w grupie specjalistów do spraw zdrowia obejmującej m.in. lekarzy. Natomiast w grupie inny średni personel do spraw zdrowia wymieniono techników fizjoterapii i masażystów (symbol 325402).
Należy podkreślić, że masaż leczniczy stosowany jest np. przy dolegliwościach bólowych, zatem służy przywracaniu zdrowia. Tak więc moim zdaniem, w sytuacji gdy jest on wykonywany przez osobę posiadającą tytuł "technika masażysty", korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy o VAT.
"(…) świadczone przez Wnioskodawcę usługi masażu leczniczego, klasycznego i relaksacyjnego, wymienione usługi z zakresie rehabilitacji, (…), o ile jak wskazał Wnioskodawca służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy. (…)" Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 lipca 2012 r., nr IPPP2/443-386/12-4/IG |
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|