Poradnik VAT nr 17 (353) z dnia 10.09.2013
Ulga na złe długi w okresie zawieszenia działalności
Jak rozliczyć ulgę na złe długi w przypadku faktury, z której termin płatności upłynął w sierpniu 2011 r.? Czy należy stosować nowe czy stare przepisy? Czy mogę skorzystać z ulgi na złe długi jeżeli dłużnik zawiesił działalność gospodarczą? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 755919]
Komentarz 1
Jeżeli termin płatności przypadał w 2011 r., stosuje się stare zasady.
Komentarz redakcji |
W ustawie z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342), określono przepisy przejściowe dotyczące ulgi na złe długi.
Zgodnie z jej art. 23 do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2013 r. stosuje się - co do zasady - przepisy art. 89a i 89b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r., jednak nowe uregulowania mają zastosowanie wobec tych wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność jest uprawdopodobniona (według "nowych" zasad) po dniu 31 grudnia 2012 r.
Oznacza to, że w stosunku do wierzytelności, których termin płatności przypadał w 2011 r. stosować należy przepisy obowiązujące do końca 2012 r.
Z ulgi na złe długi - w świetle przepisów mających zastosowanie w omawianym stanie faktycznym - podatnik (wierzyciel) skorzystać może przy łącznym spełnieniu następujących warunków:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
4) wierzytelności nie zostały zbyte,
5) od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,
6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
W sytuacji, gdy dłużnik ma zawieszoną działalność, a pozostałe warunki do skorzystania z ulgi na złe długi zostaną spełnione, nie ma przeszkód, aby podatnik skorzystał z ulgi na złe długi. Zawieszenie działalności przez dłużnika nie jest przesłanką wyłączającą prawo do korekty podatku należnego.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|