Gazeta Podatkowa nr 65 (1106) z dnia 14.08.2014
Dwóch nabywców na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Jestem rolnikiem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Wraz z innym rolnikiem dokonałem zakupu środka trwałego (maszyny rolniczej), która będzie używana w obu gospodarstwach po 50%, na podstawie "umowy wspólnego używania maszyn". Na fakturze dokumentującej zakup maszyny widnieją moje dane i drugiego współwłaściciela. Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do odliczenia 50% VAT wynikającego z przedmiotowej faktury? Nadmieniam, że zakupiona maszyna wykorzystywana będzie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.
Faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Wynika to z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Ustawodawca w żadnym z przepisów ustawy o VAT nie określa odrębnych uregulowań odnoszących się do faktury wystawianej w przypadku, gdy po stronie nabywcy występuje więcej niż jeden podmiot.
Nie ma przeszkód, aby na fakturze jako nabywcę wymienić więcej niż jedną osobę.
Jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, o której mowa w pytaniu, należy odwołać się do art. 86 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W omawianej sytuacji zatem przedmiotowa faktura, na której obok danych Czytelnika zamieszczone są dane drugiego podmiotu, nie pozbawia go prawa do odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego. Jest to oczywiście możliwe pod warunkiem, że zakup miał związek z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Zatem może on odliczyć odpowiednią część podatku, w zależności od swojego udziału (tu: 50%).
Taki pogląd potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16 maja 2014 r., nr ILPP2/443-238/14-3/AKr. Według organu podatkowego wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów, które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżeniu przez każdy z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVat.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|