Gazeta Podatkowa nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Zwrócony zadatek jako firmowy koszt uzyskania przychodów
Podatnik świadczy usługi sprzedaży i montażu specjalistycznych maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie spożywczym. W ramach tej działalności zawarł z innym przedsiębiorcą umowę zobowiązującą do dostarczenia, zamontowania i rozruchu urządzenia, które uprzednio miał sprowadzić z USA. Na poczet tej sprzedaży przyjął zadatek potwierdzony fakturą. Niestety, wymagany typ maszyny okazał się w tym czasie niedostępny. Przedsiębiorca zaproponował sprowadzenie urządzenia podobnego, ale kontrahent od umowy odstąpił i zażądał dwukrotności zadatku. Czy wypłacony (zwrócony) zadatek może być kosztem uzyskania przychodów?
TAK. Zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może zażądać sumy dwukrotnie wyższej.
Przepisy obydwu ustaw o podatku dochodowym, tj. art. 23 ust. 1 pkt 54 ustawy o pdof, Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. oraz art. 16 ust. 1 pkt 56 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) stanowią, że do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczane straty (koszty) powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków) w związku z niewykonaniem umowy. Trzeba jednak podkreślić, że przywołane uregulowania dotyczą wyłącznie utraty zadatku przez wpłacającego. W opisanej sytuacji zadatek został otrzymany przez przedsiębiorcę, a zatem zakaz ujmowania w rachunku podatkowym tego typu strat go nie dotyczy.
Podatkowy charakter zwróconego zadatku w podwójnej wysokości należy zatem rozpatrywać w kontekście kryteriów wskazanych przez ustawodawcę w przepisach art. 22 ust. 1 ustawy o pdof oraz art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, zawierających definicję kosztów uzyskania przychodów. W tym kontekście można przyjąć, że wypłata na rzecz kontrahenta służyła zachowaniu (zabezpieczeniu) źródła przychodów. Było to bowiem świadectwo, że przedsiębiorca respektuje zawarte umowy i jest godnym zaufania partnerem w biznesie. Postępowanie to było też uzasadnione ekonomicznie, gdyż w przypadku braku zapłaty druga strona umowy mogła skutecznie dochodzić rekompensaty na drodze sądowej, co spowodowałoby powiększenie straty.
Należy jednak zaznaczyć, że zwrócony przez przedsiębiorcę zadatek może być u niego kosztem uzyskania przychodów tylko w tej części, w jakiej sfinansował go z własnych środków.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|