Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (530) z dnia 20.01.2021
Dochód osoby niepełnosprawnej za 2020 r. a prawo do ulgi rehabilitacyjnej
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 updof, uprawnionymi do ulgi rehabilitacyjnej są m.in. podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Mogą oni w jej ramach odliczać od dochodu sfinansowane z własnych środków wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a updof. Aby jednak tacy podatnicy mogli skorzystać z odliczenia, muszą być spełnione warunki określone w art. 26 ust. 7e updof. Przepis ten zastrzega, że ulga ma zastosowanie, gdy:
- na utrzymaniu podatnika pozostają takie osoby niepełnosprawne, jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe,
- roczny dochód tych osób nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.
Wysokość renty socjalnej obowiązująca w grudniu 2020 r. wynosiła 1.200 zł, co oznacza, że limit dochodów osoby niepełnosprawnej za 2020 r. nie może przekraczać 14.400 zł. Na podstawie wyraźnego zastrzeżenia w art. 26 ust. 7e updof, w limicie tym nie uwzględnia się:
- alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 updof,
- świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a updof, oraz
- zasiłku pielęgnacyjnego.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|