Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (927) z dnia 1.10.2016
Moment ujęcia wkosztach podatkowych wynagrodzeń pracowniczych (pytanie z forum internetowego - www.forum.gofin.pl)
Wynagrodzenia płatne do 10-tego następnego miesiąca "wyszły" z konta firmowego 9 września w piątek, ale na konta pracowników "weszły" w poniedziałek, 12 września. Czy muszę je "wyjąć" z kosztów uzyskania przychodów za sierpień (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1037250)?
Jeśli w sytuacji, o której mowa w pytaniu, wynagrodzenia za sierpień br. obciążyły rachunek bankowy pracodawcy do 10-go września br., to wynagrodzenia te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w sierpniu br. Nie trzeba ich zatem z kosztów sierpniowych "wyjmować". |
Moment, w którym wynagrodzenia pracownicze ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów, określony został w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP. Z przepisów tych wynika, że należności ze stosunku pracy stanowią koszty uzyskania przychodów:
- w miesiącu, za który są należne - jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy,
- w miesiącu ich wypłaty/postawienia do dyspozycji pracownika - gdy zostały wypłacone (postawione do dyspozycji pracownika) z uchybieniem ww. terminowi.
Ustawodawca nie określił, co należy uznać za moment wypłaty wynagrodzenia czy moment postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika. Jest to kłopotliwe w przypadku, gdy wynagrodzenie jest pracownikowi wypłacane przelewem. Czy za dzień wypłaty wynagrodzenia należy uznać: datę złożenia dyspozycji przelewu, datę obciążenia rachunku bankowego pracodawcy, czy datę wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy pracownika?
Naszym zdaniem, dniem wypłaty wynagrodzenia jest dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy (a nie dzień złożenia dyspozycji przelewu czy dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy pracownika).
W przedmiotowej sprawie wynagrodzenia za dany miesiąc są pracownikom wypłacane do 10-go następnego miesiąca. Jeśli więc wynagrodzenia za sierpień br. obciążyły rachunek bankowy pracodawcy do 10-go września br., to nie ma przeszkód, aby wartość tych wynagrodzeń pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w sierpniu br. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż środki pieniężne z tytułu tych wynagrodzeń wpłynęły na rachunek bankowy pracowników po 10. września br.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|