Gazeta Podatkowa nr 88 (1338) z dnia 3.11.2016
Stawka podatku dla ryczałtu samochodowego
U pracownika podstawa opodatkowania przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji 32% stawką podatku należy opodatkowywać również ryczałt samochodowy z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych?
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, a także wartość innych uzyskanych od niego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z tytułu nieodpłatnego świadczenia u pracownika powstaje przychód m.in., gdy wykorzystuje on nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych. Wartość tego przychodu ustala się ryczałtowo w zależności od pojemności silnika używanego samochodu. Miesięcznie jest to kwota 250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3 oraz 400 zł dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3. Jeśli pracownik wykorzystuje nieodpłatnie samochód służbowy tylko przez część miesiąca, wówczas wartość przychodu ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 ww. kwot.
To oznacza, że Czytelnik ma obowiązek wartość tzw. ryczałtu samochodowego doliczyć pracownikowi do przychodów ze stosunku pracy. Przychód ten powstaje w miesiącu faktycznego wykorzystywania samochodu do wskazanych celów. Jego wartość należy zsumować z pozostałymi przychodami ze stosunku pracy uzyskanymi przez pracownika w tym miesiącu. Od ustalonej sumy przychodów należy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek według stawki podatku wynikającej z art. 27 ust. 1 ustawy o pdof. W efekcie, gdy dochody pracownicze przekroczą tzw. pierwszy próg podatkowy, również uzyskiwany ryczałt samochodowy będzie od tego momentu opodatkowany 32% stawką podatku.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|