Gazeta Podatkowa nr 15 (1369) z dnia 20.02.2017
Rozliczenie kosztowe opłaty sądowej
Kontrahent nie zapłacił przedsiębiorcy (osoba fizyczna) należności za zakupiony towar. Ponieważ kwota długu jest znaczna, przedsiębiorca (wierzyciel) postanowił dochodzić swoich praw w sądzie. Czy w związku z tym opłatę sądową od pozwu będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Koszty opłat sądowych ponoszone przez przedsiębiorców w związku z wystąpieniem przez nich na drogę sądową w sprawie przeciwko kontrahentowi (dłużnikowi) nie zostały wyłączone z katalogu kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy o pdof). Dodatkowo za uznaniem tego typu wydatków za koszty podatkowe przemawia fakt, że mają one na celu wyegzekwowanie od kontrahenta niezapłaconych należności za sprzedane towary bądź usługi. Niewątpliwie takie działania mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i prowadzą do zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. W efekcie wydatki poniesione w związku z wszczęciem postępowania sądowego są gospodarczo i racjonalnie uzasadnione z punktu widzenia tej działalności. Stąd opłacona przez wierzyciela opłata sądowa spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o pdof). Wydatek ten jako koszt pośredni podlega rozliczeniu w kosztach podatkowych w dacie poniesienia opłaty. Zaliczenie go w ciężar firmowych kosztów wymaga jednak właściwego udokumentowania.
Wobec tego wskazaną w pytaniu opłatę sądową przedsiębiorca (wierzyciel) zaliczy do firmowych kosztów pod warunkiem posiadania dowodu zapłaty potwierdzającego jej poniesienie. Dla udowodnienia zasadności tego wydatku i związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorca ma obowiązek dysponować dowodami potwierdzającymi istnienie dochodzonej wierzytelności i danymi dłużnika.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|