Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (451) z dnia 1.10.2017
Określenie wartości nagrody rzeczowej przekazanej pracownikowi
Pracownikom zatrudnionym na stanowisku przedstawiciela handlowego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w pracy, wręczyliśmy premie w postaci nagród rzeczowych (ekspresów do kawy). Czy do przychodu pracownika ze stosunku pracy powinniśmy doliczyć wartość netto czy brutto tej nagrody? Zaznaczamy, że przy zakupie ekspresów odliczyliśmy VAT.
Zakład pracy powinien do przychodu pracownika doliczyć wartość nagrody rzeczowej (tu: ekspresu do kawy) w cenie jej nabycia, tj. kwotę brutto.
Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przychodem są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wynika to z art. 12 ust. 1 updof. Zatem nagrody rzeczowe otrzymane przez pracowników osiągających najlepsze wyniki w pracy również należy uznać za przychód ze stosunku pracy.
Wartość tego przychodu podlega opodatkowaniu. W tym celu konieczne jest ustalenie wartości pieniężnej nagrody rzeczowej.
Do ustalania wartości pieniężnej nieodpłatnych świadczeń przekazanych pracownikom należy stosować art. 12 ust. 2-3 updof. Na podstawie tych przepisów wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się:
- według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy wchodzące w zakres działalności pracodawcy i świadczenia przysługują pracownikom na podstawie odrębnych przepisów,
- na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania - w pozostałych przypadkach.
Z pytania wynika, że nagrody rzeczowe wręczane pracownikom nie wchodzą w zakres działalności pracodawcy, lecz zostały zakupione. Zatem do ustalenia wartości pieniężnej ekspresów do kawy należy wziąć pod uwagę cenę rynkową ekspresów tego samego modelu obowiązującą w czasie i miejscowości ich udostępnienia. W praktyce jest to wynikająca z faktury cena zakupu brutto, tj. wraz z zawartym w niej podatkiem od towarów i usług. Prawo pracodawcy do odliczenia naliczonego VAT przy zakupie ekspresów pozostaje bez wpływu na określenie wysokości przychodu pracownika. Tym samym w sytuacji opisanej w pytaniu płatnik powinien ustalić przychód pracownika w oparciu o cenę brutto określoną na fakturze dokumentującej zakup ekspresu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|