Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (995) z dnia 20.08.2018
Ulga rehabilitacyjna na wydatki związane z przystosowaniem mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na adaptację mieszkania dla potrzeb niepełnosprawności w ramach likwidacji barier architektonicznych? Chodzi o wydatki na poszerzenie schodów i montaż balustrady. Oboje małżonkowie i dziecko posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Czy do faktury za poszerzenie schodów należy dołączyć protokół z opisem zakresu wykonanych prac?
Omawiane w pytaniu wydatki na poszerzenie schodów i montaż balustrad będzie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. |
Ulga rehabilitacyjna - informacje podstawowe
Prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje podatnikom na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF. Zgodnie z tym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony - według zasad określonych w tym przepisie - po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Z kolei rodzaje wydatków podlegających ww. odliczeniu wymieniono w art. 26 ust. 7a ww. ustawy. Wśród nich (w pkt 1) są wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zakresem tego przepisu objęte są wszelkie wydatki poniesione na przystosowanie (albo ulepszenie) mieszkania czy budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, ułatwiające funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej. Tak też uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.85.2018.1.IL. Dotyczyła ona prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na modernizację kotłowni (m.in. wymianę pieca węglowego na gazowy), wymianę płytek na antypoślizgowe, wyrównanie poziomów podłogi. Dokonując wykładni zawartego w ww. przepisie pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, organ podatkowy wyjaśnił, że przez adaptację i wyposażenie należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Skoro zatem wymienione wydatki na modernizacje kotłowni ułatwiały funkcjonowanie i odpowiadały potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, to podlegały one odliczeniu od dochodu.
W tym kontekście wymienione w pytaniu nakłady na poszerzenie schodów i montaż balustrad mogą być objęte ulgą rehabilitacyjną, jeśli w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności ułatwiają one funkcjonowanie wymienionym w pytaniu osobom niepełnosprawnym.
Udokumentowanie wydatków
Przede wszystkim ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym albo mającym na utrzymaniu takie osoby. Zatem jednym z podstawowych dokumentów jest - stosownie do art. 26 ust. 7d ustawy o PDOF - posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Ponadto podatnik powinien posiadać dokument stwierdzający poniesienie omawianych wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań (budynków mieszkalnych) stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zawierający w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego towar lub usługę, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty (co wynika z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PDOF). Z faktury (czy innego dokumentu) powinno zatem wynikać, jakiego rodzaju prace zostały wykonane.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|