Gazeta Podatkowa nr 11 (1573) z dnia 7.02.2019
Użyczenie mieszkania a podatek dochodowy
Jestem właścicielem kawalerki, która obecnie z braku chętnych nie jest od kilku miesięcy wynajmowana. W związku z tym zamierzam ją na okres 6 miesięcy użyczyć na biuro przyjacielowi, który otwiera własną firmę. Czy z tego użyczenia musimy się jakoś rozliczyć w urzędzie skarbowym z podatku dochodowego?
Umowa użyczenia ma nieodpłatny charakter, co powoduje, że podatnik użyczający składnik majątku nie osiąga korzyści materialnych. Te okoliczności powodują, że nie powstaje u niego w podatku dochodowym przychód podlegający opodatkowaniu. Dla kwestii niepowstawania przychodu z użyczenia nie ma znaczenia to, czy użyczający jest przedsiębiorcą, czy też nie. Jeżeli jednak składnik ten stanowi u niego środek trwały, co w przypadku użyczania mieszkania będącego uprzednio przedmiotem najmu jest bardzo prawdopodobne, to wówczas nie może za okres, w którym odda go do nieodpłatnego używania, obciążać kosztów podatkowych naliczanymi od jego wartości początkowej odpisami amortyzacyjnymi (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) ustawy o pdof).
Natomiast przyjaciel Czytelnika, który będzie użytkował kawalerkę na podstawie umowy użyczenia, uzyska z tego tytułu nieodpłatne świadczenie. Wartość powstałego w ten sposób przychodu, w związku z tym, że będzie wykorzystywał ją w działalności gospodarczej, powinien zaliczyć do źródła, jakim jest działalność gospodarcza. Przychód ten co prawda może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, jednak jedynie na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że jest to możliwe wówczas, gdy rzecz ruchoma lub nieruchomość zostanie przedsiębiorcy użyczona przez osobę zaliczaną do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli jednak użyczającym jest inna osoba fizyczna niż zaliczane do tych grup, w tym - tak jak w sytuacji przedstawionej przez uczestnika forum - osoba z użyczającym niespokrewniona, wówczas przychód powstały u biorącego w użyczenie należy opodatkować.
Osoba będąca użytkownikiem użyczonego składnika majątku osiąga z tytułu korzystania z niego przychód podatkowy.
Wysokość przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń należy w takim przypadku ustalić zgodnie z art. 11 ust. 2-2b ustawy o pdof. Powołany przepis wskazuje m.in., że jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnianie lokalu lub budynku, wartość takiego nieodpłatnego świadczenia ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lokalu lub budynku.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|