Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1018) z dnia 10.04.2019
Przychód podatkowy z tytułu otrzymanej refundacji
Spółka z o.o. otrzymała refundację do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (refundacja ta nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego). Umowa o refundację została podpisana w listopadzie 2018 r., natomiast środki pieniężne z tytułu tej refundacji wpłynęły na rachunek bieżący spółki w lutym 2019 r. W którym momencie spółka powinna była wykazać przychód podatkowy z tytułu refundacji?
Przychód podatkowy z tytułu otrzymanej refundacji powstaje w momencie jej faktycznego otrzymania, tj. w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy. Spółka powinna była zatem wykazać przychód podatkowy z tytułu ww. refundacji w lutym br. |
Refundacja a przychód podatkowy
Za przychody związane z działalnością gospodarczą (osiągnięte w roku podatkowym) uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ustawodawca nie określił, co należy rozumieć przez ww. przychody. W kwestii tej wypowiedział się m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.440.2018.3.KS, stwierdzając:
"(...) Za przychody należne uważa się kwoty należne powstałe wskutek prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, na podstawie których podatnik może domagać się zapłaty lub w ramach kompensaty otrzymania innych ekwiwalentnych świadczeń. Należne przychody to zatem takie, które wynikają z działalności gospodarczej i stały się w jej następstwie należnością (wierzytelnością), tyle tylko, że jeszcze faktycznie nieuzyskaną przez podatnika. (...)"
W praktyce przyjmuje się, że przychodem może być takie przysporzenie, które ma charakter trwały, definitywny (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 23 października 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.333.2018.1.KS).
Ustawa o PDOP zawiera przykładowy katalog przychodów podatkowych. Wymieniono w nim m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP).
A zatem otrzymanie refundacji do kosztów prowadzonej działalności stanowi dla spółki przychód podatkowy.
UWAGA! Niekiedy otrzymana refundacja/dotacja jest wolna od podatku dochodowego.
Dotyczy to m.in.:
- dotacji otrzymanych na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o PDOP),
- dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach (art. 17 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy),
- kwot otrzymanych od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach (art. 17 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy),
- środków finansowych otrzymanych przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych (art. 17 ust. 1 pkt 53 ww. ustawy).
Moment powstania przychodu
Odnosząc się do momentu, w którym przedmiotowa refundacja stanowi przychód podatkowy, należy kierować się regulacjami zawartymi w art. 12 ust. 3e ustawy o PDOP. Z przepisu tego wynika, że w przypadku otrzymania przychodu, do którego nie stosuje się przepisów odnoszących się do sprzedaży towarów/usług (realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych), za datę jego powstania uważa się dzień otrzymania zapłaty.
W świetle powyższego, przychód z tytułu otrzymania refundacji spółka powinna wykazać w dacie faktycznego otrzymania refundacji, tj. wpływu środków pieniężnych na rachunek bieżący spółki. Data podpisania umowy o refundację nie ma znaczenia dla momentu powstania tego przychodu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|