Gazeta Podatkowa nr 52 (1614) z dnia 1.07.2019
Przychód ze sprzedaży ratalnej
W związku z intensywnym rozwojem mojej firmy zamierzam w niej wprowadzić system sprzedaży ratalnej. Czy w tej sytuacji przychód w pdof będzie powstawał u mnie dopiero po spłaceniu przez klienta wszystkich rat?
NIE. W pozarolniczej działalności gospodarczej przychód podatkowy generują kwoty należne, choćby nie zostały przez przedsiębiorcę otrzymane, co wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o pdof. Powstaje on, z wyjątkami określonymi w art. 14 ust. 1e-1i omawianej ustawy, w dniu wydania rzeczy lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof).
Ustawa o pdof nie wyznacza szczególnego momentu powstania przychodu dla sprzedaży dokonywanej w systemie ratalnym, co w efekcie powoduje, że nie determinuje go uregulowanie przez nabywcę całkowitej zapłaty za towar. Także w odniesieniu do takiej sprzedaży moment ten wyznacza na zasadach ogólnych data wydania towaru odbiorcy, o ile wydanie go odbiorcy nastąpiło przed wystawieniem faktury sprzedaży.
Dla momentu powstania omawianego przychodu nie jest istotne również to, czy umowa sprzedaży ratalnej zawiera zastrzeżenie o przeniesieniu na nabywcę własności kupowanej rzeczy dopiero po zapłacie całej ceny, czy też go nie zawiera. Podobnie data podpisania samej umowy nie ma tu znaczenia. Jeśli bowiem umowa zostałaby podpisana przykładowo pod koniec lipca 2019 r., a towar zostanie wydany dopiero w sierpniu br., to i tak u przedsiębiorcy przychód w pdof powstanie w miesiącu wydania towaru, czyli w sierpniu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|