Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (335) z dnia 1.12.2012
Rozliczanie ulgi internetowej za 2012 r.
Kto i kiedy może skorzystać z ulgi?
Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy użytkujący sieć Internet. Mogą z niej korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy nie ujęli odliczanych wydatków poniesionych na Internet w kosztach podatkowych działalności gospodarczej. Ulgę tę można zastosować, obniżając podstawę obliczenia podatku w zeznaniu podatkowym (z wyjątkiem przedsiębiorców, którzy mogą stosować ulgę na etapie obliczania zaliczki na podatek lub kwoty ryczałtu ewidencjonowanego). Prawo do odliczenia przysługuje, jeżeli podatnicy we właściwy sposób udokumentują wysokość wydatków poniesionych w roku podatkowym z własnych środków finansowych na opłacenie operatora Internetu.
Realizacja prawa do odliczenia zależy od tego, z jakich źródeł przychodów użytkownicy Internetu osiągają przychody. W ramach ulgi możliwe jest bowiem odliczenie faktycznie poniesionych wydatków na użytkowanie Internetu, w kwocie nie wyższej niż 760 zł za rok podatkowy, wyłącznie od dochodu/przychodu uzyskanego:
- ze źródeł przychodów, do których ma zastosowanie skala podatkowa, albo
- z najmu prywatnego lub z działalności gospodarczej opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Tym samym, mimo spełnienia warunków uprawniających do ulgi, z odliczenia wydatków na Internet nie skorzystają podatnicy, którzy w 2012 r. osiągają wyłącznie dochody/przychody m.in. z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym lub kartą podatkową, z kapitałów pieniężnych opodatkowanych ryczałtowo (np. odsetki od oszczędności na rachunku bankowym) lub jednolitą 19% stawką podatku (np. ze sprzedaży akcji), albo z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Jakich wydatków dotyczy ulga?
Ulga związana jest z korzystaniem z Internetu, bez względu na miejsce, w którym podatnicy mają zapewniony dostęp do sieci. Nie jest więc konieczne dowodzenie, że z sieci Internetowej korzystali w miejscu zamieszkania. Możliwe jest zatem odliczanie wydatków ponoszonych na opłacenie abonamentu na rzecz operatora, zapewniającego podatnikom dostęp do Internetu, w miejscu ich pobytu, za pośrednictwem m.in. łącza stałego, przenośnego modemu czy telefonu komórkowego, albo kosztów usługi dostępu do sieci Internet nabytej np. w kafejce internetowej. Poza zakresem ulgi pozostają natomiast m.in. wydatki na instalację Internetu, za dzierżawę urządzeń zapewniających dostęp do sieci, opłaty aktywizacyjne czy koszty napraw.
Kwota odliczenia z tytułu ulgi na użytkowanie sieci Internet nie może przekroczyć 760 zł w roku podatkowym. Ustalając wartość odliczenia, wydatki uwzględnia się w kwotach brutto, czyli wraz z podatkiem VAT naliczanym przy zakupie usługi.
Jak dokumentować wydatki na użytkowanie Internetu?
Podatnicy w ramach ulgi mogą odliczyć od dochodu (przychodu) wyłącznie faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki na użytkowanie sieci Internet. Od 2011 r. oprócz faktur w rozumieniu przepisów o VAT, jako dowód dopuszcza się również inne dokumenty, które:
- potwierdzają faktyczne poniesienie wydatku na korzystanie z Internetu,
- zawierają w szczególności dane dotyczące (identyfikujące): kupującego (odbiorcę usługi lub towaru), sprzedającego (towar lub usługę), rodzaju zakupionej usługi i kwoty zapłaty.
Z tego wynika, że dowody potwierdzające poniesienie wydatku na dostęp do Internetu, pozwalające wykazać prawo do ulgi, muszą być właściwie opisane. Takie wymogi będzie spełniać m.in. faktura VAT opatrzona adnotacją odbiorcy, że wynikająca z niej należność została opłacona, czy potwierdzenie przelewu z własnego rachunku bankowego podatnika lub bankowe potwierdzenie zapłaty, z których wynika, że płatność dotyczyła usługi dostępu do Internetu.
Natomiast w razie wykupienia dostępu do Internetu wraz z abonamentem telefonicznym lub w pakiecie, np. z usługą telefoniczną i telewizyjną, warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie dokumentu określającego faktyczny koszt usługi internetowej. Niedopuszczalne jest odliczenie kwot ustalonych przez podatników samodzielnie, wskutek podziału należności za te usługi określonej przez operatora w łącznej wysokości. Dokumenty potwierdzające poniesienie tych wydatków powinny wskazywać datę dokonania zapłaty.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|