Gazeta Podatkowa nr 33 (970) z dnia 25.04.2013
Czy faktura zaliczkowa może zostać rozliczona w kosztach?
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Często podróżuję, więc rezerwuję z wyprzedzeniem hotele, wpłacając przedpłatę (zaliczkę). Przedpłaty te dokumentowane są fakturami zaliczkowymi. Zdarza się, że później nie otrzymuję faktury rozliczającej. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć fakturę zaliczkową w momencie realizacji noclegu?
TAK. Czytelnik nie powinien bowiem być pozbawiony prawa do zaliczenia faktycznie poniesionego wydatku do kosztów, wyłącznie z powodu braku odpowiedniego dowodu księgowego.
Przedsiębiorcy, którzy w sprawach firmowych wyjeżdżają poza miejsce (miejscowość) prowadzenia działalności gospodarczej, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z zapewnieniem sobie noclegu. Nie ma przy tym ograniczeń co do miejsca, w którym spędzana jest noc - może to być zarówno hotel czy pensjonat, jak i wynajęte mieszkanie prywatne.
Rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakwaterowanie w podróży przedsiębiorcy odbywa się w oparciu o zasadę generalną, wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że kosztami podatkowymi są wszelkie (z wyjątkiem wyraźnie wykluczonych w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof) racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Co do zasady, podstawą zaksięgowania wydatku na zapewnienie noclegu powinna być faktura (rachunek) dokumentująca jego poniesienie. Tymczasem faktura zaliczkowa wskazuje jedynie na zamiar poniesienia wydatku. Jednak, jeżeli uzyskanie faktury końcowej nie jest z różnych, niezależnych od podatnika przyczyn możliwe, a Czytelnik z noclegu hotelowego skorzystał, zaproponowany w pytaniu sposób i moment rozliczenia kosztu wydaje się prawidłowy.
Warto wspomnieć, iż art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) nakazuje jako dowód dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Na wypadek ewentualnych wątpliwości ze strony organu podatkowego Czytelnik powinien zatem postarać się o dodatkowe dowody potwierdzające faktyczne poniesienie kosztu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|