Gazeta Podatkowa nr 53 (990) z dnia 4.07.2013
Autorskie koszty uzyskania przychodów w PIT-11
Podatnik będący pracownikiem, któremu przysługują 50% koszty, może z nich zrezygnować. W jaki sposób należy w PIT-11 wykazać przychody z tego tytułu? Czy należy w tej informacji wykazać tylko te przychody, do których płatnik zastosował 50% koszty?
Łączna kwota 50% kosztów uzyskania przychodów, tzw. kosztów autorskich, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), nie może w skali roku przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału obowiązującej w danym roku podatkowym skali podatkowej, czyli w 2013 r. 42.764 zł (art. 22 ust. 9a ustawy o pdof). Koszty te płatnik zobowiązany jest stosować uprawnionemu podatnikowi do momentu przekroczenia w roku podatkowym wskazanego limitu. Obowiązek zaniechania stosowania tzw. kosztów autorskich powstaje niezależnie od tego, na jakiej podstawie przychody te zostały osiągnięte (np. umowa: o pracę, o dzieło, zlecenia).
Jednocześnie ustawodawca stworzył podatnikom uzyskującym dochody, do których mają zastosowanie omawiane koszty, możliwość zrezygnowania z ich stosowania. Wystarczy, że złożą płatnikowi oświadczenie o tej rezygnacji (art. 32 ust. 7 oraz art. 41 ust. 11 ustawy o pdof). W przypadku jego złożenia przez podatnika będącego pracownikiem, płatnik zaprzestaje potrącania 50% kosztów począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik oświadczenie takie złoży.
W PIT-11 pracodawca wykazuje wszystkie podlegające opodatkowaniu dochody pracownika.
Zakłady pracy jako płatnicy podatku dochodowego zobowiązane są do obliczania i poboru zaliczki na ten podatek od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy. Zaliczka ta jest obliczana i pobierana od dochodu. Dochodem są przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez pracodawcę, po pomniejszeniu ich m.in. o miesięczne koszty uzyskania przychodów. Jeżeli jednak pracownik uprawniony do 50% kosztów zrezygnuje z ich stosowania, zakład pracy nie będzie ich uwzględniał przy obliczaniu miesięcznej zaliczki.
Bez względu jednak na sposób ustalania zaliczki płatnik po zakończeniu roku zobowiązany jest do sporządzenia dla pracownika, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, imiennej informacji PIT-11. W informacji tej wykazuje wszystkie uzyskane przez pracownika w danym roku podatkowym opodatkowane dochody oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Skoro dotyczy to wszystkich dochodów uzyskanych od danego płatnika, to również tych, w stosunku do których płatnik nie zastosował kosztów. Końcowo należy przy tym podkreślić, że rezygnacja pracownika ze stosowania kosztów autorskich nie zwalnia płatnika z obowiązku poboru zaliczki.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|