Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (703) z dnia 10.07.2010
Wydatki na powypadkową naprawę samochodu
Spółka jest właścicielem samochodu osobowego, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Samochód ten uległ wypadkowi (kierowca spółki był sprawcą). W momencie wypadku samochód nie miał aktualnego badania technicznego i ubezpieczyciel odmówił spółce wypłaty odszkodowania z polisy AC. Czy wydatki na powypadkową naprawę samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Tak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOF).
Zgodnie z powyższymi przepisami, jeżeli wypadkowi uległ samochód, który został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, to koszty jego powypadkowych napraw mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów. Ustawodawca nie wprowadza tu dodatkowego warunku w postaci posiadania aktualnego badania technicznego, nie zapisano również, aby fakt, iż to podatnik (jego pracownik) jest sprawcą wypadku wpływał na zaliczenie ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie wskazano tu również, aby odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela wykluczała możliwość zaliczenia powypadkowych remontów do kosztów uzyskania przychodów.
Zatem w sytuacji, o której mowa w pytaniu, ograniczenie wynikające z ww. przepisów nie ma zastosowania. Naszym zdaniem jednakże, wydatki na tę powypadkową naprawę samochodu nie zawsze będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów. Zwróćmy uwagę, że zaliczanie jakiegokolwiek wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest uzależnione od tego, czy dany wydatek wykazuje bezpośredni lub pośredni związek z przychodem (zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF). Ponadto wydatek musi być racjonalnie i gospodarczo uzasadniony. Dodatkowo organy podatkowe wskazują, że kosztem uzyskania przychodów nie może być wydatek, który jest skutkiem niezachowania należytej staranności po stronie podatnika.
Z pytania nie wynika, z jakiej przyczyny samochód, który uległ wypadkowi, nie miał w chwili wypadku aktualnego badania technicznego. Mogło to być spowodowane zwykłym przeoczeniem terminu badania, mogło to być również skutkiem tego, iż stacja kontroli pojazdów odmówiła wydania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego.
Jeżeli w przedmiotowej sprawie przyczyną braku aktualnego badania technicznego było to, iż samochód w chwili wypadku nie był sprawny technicznie, to naszym zdaniem, wydatki na jego powypadkowy remont nie mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów. Samochód niesprawny technicznie nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym, gdyż stwarza zagrożenie zarówno dla kierującego pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Trudno uznać, że odbywając podróż niesprawnym samochodem podatnik postępował racjonalnie i w sposób gospodarczo uzasadniony, albo że dochował należytej staranności w celu uniknięcia wypadku.
Jeżeli natomiast samochód osobowy był sprawny technicznie, a brak stosownego badania technicznego wynikał ze zwykłego przeoczenia, to naszym zdaniem, wydatki na jego powypadkowy remont mogą stanowić koszt podatkowy. Podkreślmy, iż jest to możliwe dlatego, że samochód ten został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|