Gazeta Podatkowa nr 65 (1731) z dnia 13.08.2020
Trudności w opodatkowaniu hal namiotowych
Firma w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest właścicielem hali namiotowej z plandeki (sortownia odpadów) przymocowanej do betonowej wylewki z możliwością demontażu. Czy za taką halę należy odprowadzać podatek od nieruchomości jak za budowlę?
Problem z opodatkowaniem hal namiotowych istnieje od wielu lat. Wszystko przez nieprecyzyjne definicje zawarte zarówno w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, jak i w Prawie budowlanym. Hale namiotowe na pewno z racji swojej konstrukcji nie mogą być zaliczane do budynków ani do obiektów małej architektury. Przyjmuje się, że należą one do grupy tzw. tymczasowych obiektów budowlanych. Zgodnie z art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) są to obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe. Przepis ten wyraźnie wspomina o przekryciach namiotowych. Pytanie sprowadza się jednak do tego, czy hala namiotowa jako tymczasowy obiekt budowlany jest jednocześnie budowlą. To istotna kwestia, gdyż za budowle związane z działalnością gospodarczą należy opłacać podatek od nieruchomości.
Tymczasowy obiekt budowlany może być budowlą. Jednak może zostać zakwalifikowany do tej kategorii tylko, jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego lub w innych przepisach tej ustawy oraz załączniku do niej. Takie stanowisko wynika m.in. z uchwały NSA z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13 NSA. Problem polega jednak na tym, że hale namiotowe stanowiące tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem, nie zostały wprost wymienione w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego.
Obecnie więc nie można ogólnie stwierdzić, iż wszystkie hale namiotowe, będące tymczasowymi obiektami budowlanymi, są jednocześnie budowlami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (o ile są związane z działalnością gospodarczą). Każdy przypadek należy rozstrzygać indywidualnie, a znaczenie ma również zakwalifikowanie danego obiektu do określonej kategorii na etapie jego budowy. W trudnych przypadkach organ podatkowy może powołać biegłego do ustalenia kategorii obiektu.
"Skoro hala namiotowa, stanowiąca tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego niepołączona trwale z gruntem, jest traktowana jako budowla w przepisach prawa budowlanego, o czym świadczy decyzja właściwego organu nadzoru budowlanego, i jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych". Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 617/19 |
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|