Gazeta Podatkowa nr 8 (1779) z dnia 28.01.2021
Podatek od sprzedaży detalicznej przedsiębiorcy posiadającego kilka sklepów
Prowadzę kilka niewielkich sklepów spożywczo-przemysłowych. Czy w 2021 r. obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej i czy dotyczy on tylko sklepów wielkopowierzchniowych? Czy ustalając podstawę opodatkowania, należy brać pod uwagę przychód z kilku małych powierzchniowo sklepów?
Sąd Unii Europejskiej w wyroku wydanym w dniu 16 maja 2019 r. (sygn. akt T-836/16 i T-624/17) uznał, że polskie przepisy dotyczące wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej są zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Dlatego podatek od handlu detalicznego po wieloletnim okresie zawieszenia rozpoczął swoje obowiązywanie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Podatnikami tego podatku są sprzedawcy detaliczni, czyli osoby fizyczne, osoby prawne, spółki cywilne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej dokonujące, na terytorium Polski, w ramach działalności gospodarczej, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza lokalem przedsiębiorstwa (w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta), także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest przychód ze sprzedaży detalicznej. Nie ma tu znaczenia powierzchnia sklepu. Jest on związany bezpośrednio z osiąganym przez podatnika przychodem z tytułu sprzedaży detalicznej na rzecz konsumentów. Podstawę opodatkowania podatkiem stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Przychód ze sprzedaży detalicznej określa się na podstawie wielkości sprzedaży zaewidencjonowanej przy użyciu kas rejestrujących oraz sprzedaży niezaewidencjonowanej zgodnie ze zwolnieniem określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 8 i art. 145a ust. 17 ustawy o VAT. Przychód ze sprzedaży detalicznej nie obejmuje należnego podatku od towarów i usług. Przychód osiągnięty w danym miesiącu pomniejsza się o kwoty wypłacone w tym miesiącu z tytułu zwrotu towarów po odliczeniu podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do drugiego pytania Czytelnika, należy stwierdzić, iż wszystko zależy od struktury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Niektóre podmioty mające wewnętrzne jednostki organizacyjne będą znajdować się w sytuacji, w której ich przychód (jako podmiotu) będzie przekraczać kwotę wolną od podatku. Jednak gdyby próbować uznać ich wewnętrzne jednostki organizacyjne za odrębnych podatników, to przychody liczone oddzielnie mogą nie przekraczać tych progów. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w odniesieniu do jednej z największych sieci elektromarketów działających na terenie Polski, gdzie każdy z marketów jest odrębnym podmiotem gospodarczym, więc progi podatkowe odnoszą się do każdego z nich osobno. Z uzasadnienia do omawianych przepisów (wydanych w 2016 r.) wynika, iż podatek jest naliczany na podstawie numeru NIP, więc będą nim objęte podmioty posiadające swój odrębny NIP. Mają go płacić przedsiębiorstwa, które miesięcznie generują ponad 17 mln zł obrotu ze sprzedaży detalicznej w sklepach stacjonarnych. Transakcje między przedsiębiorcami, a także sprzedaż internetowa nie są objęte nowym podatkiem. Nie obejmuje on również franczyzy.
Stawki podatku od handlu detalicznego wynoszą:
|
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|