Gazeta Podatkowa nr 83 (1749) z dnia 15.10.2020
Działalność sezonowa a podatek od nieruchomości za budynki mieszkalne
Prowadzę działalność sezonową polegającą na wynajmie kwater. Po zakończonym z końcem września sezonem przestaję je wykorzystywać w działalności. Czy mogę rozpocząć opłacanie podatku od nieruchomości za te kwatery według stawki jak za budynki mieszkalne?
Zasadniczo nieruchomości, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy opodatkowane są najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Na wysokość stawki tego podatku nie wpływa fakt zawieszenia działalności czy też czasowe jej niewykonywanie. Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest zdarzeniem mającym wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości bądź na jego wysokość. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy od zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, bowiem pomimo zawieszenia przedsiębiorca ma obowiązek wywiązywania się z zobowiązań podatkowych.
Jeśli chodzi o fakt opodatkowania budynków mieszkalnych wykorzystywanych przez przedsiębiorców do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, to decydujące znaczenie w takim przypadku ma kwestia zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej. Bowiem do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się, co do zasady, budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Natomiast budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej to te, na których w rzeczywistości wykonywane są czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej. Aby budynek mieszkalny mógł być opodatkowany stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi być zatem zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie tylko znajdować się w posiadaniu przedsiębiorcy. Fakt zajęcia budynku lub jego części na działalność gospodarczą przesądza o zastosowaniu najwyższej stawki podatku. Przez sposób wykorzystania budynku należy rozumieć to, na jakie cele czy potrzeby budynek jest zajęty, przy czym nie traci go przez fakt czasowego braku zajęcia (niewykorzystywanie). Decydujące znaczenie ma również kwestia zakwalifikowania danej nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków jako budynku mieszkalnego czy też usługowego.
Jeżeli więc nieruchomości, o których pisze Czytelnik, rzeczywiście po zakończeniu ich wynajmu w sezonie letnim odzyskują charakter mieszkalny i nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas można przyjąć, iż mogą być opodatkowane niższą stawką. Jeżeli jednak nie są one wykorzystywane na cele mieszkalne przedsiębiorcy, ale są to obiekty stricte związane z działalnością gospodarczą i taki charakter wynika też z ewidencji gruntów i budynków, wówczas należy opłacać za nie podatek od nieruchomości według stawek właściwych dla przedsiębiorców.
Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w takim przypadku może wynieść 23,90 zł/m2.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|