Gazeta Podatkowa nr 60 (1935) z dnia 28.07.2022
Odwołanie darowizny a podatek
Pół roku temu otrzymałem darowiznę - środki pieniężne. Z uwagi na to, że nie dopełniłem formalności, nie skorzystałem ze zwolnienia podatkowego i musiałem zapłacić spory podatek. Okazało się, że darczyńca chce darowiznę odwołać - z uwagi na zdarzenia, do których między nami doszło, jest to możliwe. Czy w razie odwołania darowizny otrzymam zwrot zapłaconego podatku?
Nie. W bardzo wyjątkowych przypadkach może dojść do odwołania darowizny, która została wykonana. Czytelnik zawarł skutecznie umowę darowizny i otrzymał pieniądze od darczyńcy. Umowa darowizny, gdy obdarowanym jest osoba fizyczna, podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jeśli podatnik nie skorzystał ze zwolnienia podatkowego (bo np. nie złożył w terminie stosownego zawiadomienia - np. SD-Z2), musi zapłacić podatek. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Czytelnika. Odwołanie darowizny to odrębna od umowy darowizny czynność prawna. Odwołanie darowizny nie zmienia faktu, że przez pewien okres obdarowany dysponował przedmiotem darowizny (np. środkami pieniężnymi). Z tego powodu po odwołaniu darowizny nie będzie możliwości domagania się zwrotu podatku, który obdarowany zapłacił.
Podkreślić również należy, że sama czynność odwołania darowizny nie podlega podatkowi od spadków i darowizn (nie jest bowiem ujęta w katalogu zdarzeń podlegających temu podatkowi, o którym mowa w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - Dz. U. z 2021 r. poz. 1043). Oznacza to, że darczyńca, który na skutek odwołania darowizny otrzyma przedmiot darowizny (np. pieniądze, które wcześniej darował), nie będzie zobowiązany do zapłaty z tego tytułu wspomnianego podatku.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|