Gazeta Podatkowa nr 51 (2030) z dnia 26.06.2023
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. a PCC
Spółka komandytowa zamierza dokonać przekształcenia w spółkę z o.o. Kapitał zakładowy spółki z o.o. zostanie określony na 5.000 zł i będzie pokryty majątkiem pochodzącym z wkładów wspólników. Nadwyżka zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy. Od wkładów wnoszonych do spółki komandytowej był zapłacony PCC. Przy tym wartość majątku spółki nie odpowiada wartości wkładów wniesionych do tej spółki przez wspólników. Majątek ten obecnie jest znacznie większy. Czy w takich okolicznościach trzeba będzie zapłacić PCC od przekształcenia?
NIE, o ile w ramach przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady.
Na gruncie ustawy o PCC przekształcenie spółki jest kwalifikowane jako czynność zmiany umowy spółki, jeżeli wynikiem transformacji jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Przekształcenie spółki komandytowej z siedzibą na terytorium RP w spółkę kapitałową podlega PCC. Podstawę opodatkowania przy przekształceniu w spółkę z o.o. stanowi wartość jej kapitału zakładowego. Tak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ustawy o PCC (Dz. U. z 2023 r. poz. 170). Od niej należy odjąć koszty związane z wynagrodzeniem notariusza za sporządzenie aktu notarialnego obejmującego uchwałę o przekształceniu spółki, a także uzyskaniem wpisu do KRS (art. 6 ust. 9 ustawy o PCC). Obowiązek podatkowy ciąży na spółce, a stawka PCC wynosi 0,5%.
Przy tym zwolnione z podatku są umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany. Zwolnienie to reguluje art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC.
W świetle zatem przepisów ustawy o PCC przy przekształceniu spółki osobowej w kapitałową opodatkowaniu PCC podlega, co do zasady, różnica pomiędzy wysokością kapitału zakładowego spółki kapitałowej a wysokością opodatkowanych wcześniej wkładów do spółki osobowej. Tym samym, gdy wartość kapitału zakładowego będzie odpowiadała wartości wkładów wniesionych do spółki osobowej (już opodatkowanych), a ewentualne nadwyżki będą przekazane na kapitał zapasowy - tzw. agio, to ze względu na zwolnienie, o którym mowa w art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC, podatek nie wystąpi.
Stanowisko takie ma oparcie w wydawanych interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS (por. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 18 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.43.2023.2.ASZ).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|