Gazeta Podatkowa nr 42 (1813) z dnia 27.05.2021
Jubiler objęty jest podatkiem od sprzedaży detalicznej
Prowadzę pracownię złotniczą. W ramach działalności zajmuję się przede wszystkim handlem kamieniami szlachetnymi. Czy tego rodzaju działalność podlega opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej?
Podatnikami podatku od sprzedaży detalicznej są sprzedawcy detaliczni, czyli osoby fizyczne, osoby prawne, spółki cywilne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, dokonujący na terytorium RP, w ramach działalności gospodarczej, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 287), także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej. Podstawę opodatkowania stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł.
Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1293) nie zawęża zakresu przedmiotowego tego podatku do konkretnego rodzaju działalności prowadzonej przez sprzedawców. Zawiera ona wyłącznie zwolnienia przedmiotowe dla poszczególnych rodzajów działalności, jednak nie obejmują one handlu złotem i srebrem. Opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie podlega m.in. sprzedaż:
a) energii elektrycznej oraz gazu ziemnego dostarczanych do konsumentów za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, ciepła dostarczanego do konsumentów siecią ciepłowniczą ani wody dostarczanej do konsumentów przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne,
b) paliw stałych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4a ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2021 r. poz. 133),
c) olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych oraz olejów opałowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9 i pkt 10 lit. a) ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.),
d) leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, refundowanych lub finansowanych w całości lub w części ze środków publicznych na podstawie odrębnych przepisów.
W świetle powyższego, jeżeli działalność Czytelnika realizowana będzie na rzecz konsumentów i wartość przychodów ze sprzedaży przekroczy kwotę 17 mln zł miesięcznie, wówczas konieczne będzie odprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|