Gazeta Podatkowa nr 77 (1222) z dnia 24.09.2015
Domek letniskowy a podatek od nieruchomości
Po sezonie letnim kupiłam za atrakcyjną cenę działkę rekreacyjną zabudowaną domkiem letniskowym. Zgłosiłam informację o nabyciu i otrzymałam decyzję o opodatkowaniu nieruchomości. Organ podatkowy wymierzył mi podatek od budynku według stawki wyższej, uznając, że z dokumentacji architektonicznej i budowlanej wynika, iż domek ma charakter rekreacyjny. Nadmieniam, że domek nadaje się do całorocznej eksploatacji i będzie mi służyć jako główne - stałe - miejsce pobytu. Czy decyzja organu była słuszna?
Trudno jednoznacznie ocenić tę sprawę, jednak niewątpliwie opisane zagadnienie wzbudza wątpliwości i w praktyce decyzje organów w podobnych sprawach bywają różne. Zgodnie z przepisami podatkiem od nieruchomości objęte są m.in. budynki lub ich części. Rada gminy w swojej uchwale określa stawki podatku, przy czym nie mogą one przekroczyć wartości maksymalnych określonych w przepisach. Stawka podatku w zakresie dotyczącym opodatkowania budynków jest różna w zależności od przeznaczenia obiektu - niższa jest, gdy budynek ma charakter mieszkalny, wyższa natomiast, gdy budynek związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź gdy jest wykorzystywany do tzw. celów "pozostałych" (niemieszkaniowych oraz niegospodarczych). Stanowi o tym art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849).
Przepisy omawianej ustawy nie zawierają definicji pojęcia budynek mieszkalny. Odnoszą się jedynie do terminu "budynek", za który uznają obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z kolei w myśl Prawa geodezyjnego i kartograficznego podstawę m.in. wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja ta powinna zawierać - w odniesieniu do budynku - jego położenie, przeznaczenie, funkcję użytkową i ogólne dane techniczne.
Z przepisów tych ponadto wynika, że dla ustalenia właściwej stawki podatku od nieruchomości organy podatkowe powinny przede wszystkim ustalić podstawową funkcję użytkową budynku. Ta bowiem jego cecha pozwala na zaklasyfikowanie go do odpowiedniego rodzaju. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażanym przez sądy, przy ustalaniu tej funkcji organy podatkowe powinny brać pod uwagę sposób posiadania budynku - czy ma ono na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czy też inne cele.
Gmina wymierzając podatek powinna nie tyle brać pod uwagę dokumentację architektoniczną czy budowlaną, co faktyczne korzystanie z obiektu i to, jaką spełnia funkcję użytkową w danym momencie.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|