Gazeta Podatkowa nr 26 (1276) z dnia 31.03.2016
Podatek od nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności firmy
Zawieszenie działalności gospodarczej nie wpływa na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości ani na wysokość tego podatku.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka z o.o z dniem 30 czerwca 2012 r. zawiesiła prowadzenie swojej działalności. Organ podatkowy wszczął w stosunku do spółki postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2014 r. Burmistrz w wydanej decyzji określił spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2014 r. w kwocie 7.359 zł. Spółka nie zgodziła się z wysokością tego podatku, powołując się na fakt zawieszenia działalności, które spowodowało, że część nieruchomości spółki przestała być związana z prowadzoną przez nią działalnością.
Po rozpatrzeniu odwołania spółki Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. SKO podniosło, że grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to takie, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. W świetle tej definicji o istnieniu takiego związku decyduje sam obiektywny fakt posiadania gruntu (szczególnie podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości), budynku, budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
SĄD ORZEKŁ:
W skardze do WSA w Gdańsku spółka wniosła o uchylenie decyzji organów I i II instancji oraz o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania. W ocenie skarżącej spółki organy podatkowe dokonały niewłaściwej interpretacji pojęcia "grunty, budynki, budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej". Twierdziła, że dla przyjęcia związku nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej (opodatkowania według wyższych stawek) nie jest wystarczające ustalenie, iż posiadaczem nieruchomości jest osoba formalnie zarejestrowana w ewidencji jako przedsiębiorca, lecz konieczne jest spełnienie warunków faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej, a spółka w związku z zawieszeniem działalności takiego warunku nie spełniała.
WSA nie podzielił takiego rozumowania spółki. Stwierdził, że dopóki przedsiębiorca figuruje w odpowiednim rejestrze, bez znaczenia jest fakt wykorzystywania przez niego nieruchomości do działalności gospodarczej. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie zmienia faktu, iż grunt, budynek czy budowla pozostają w posiadaniu przedsiębiorcy, a przez to są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stąd podlegają opodatkowaniu stawką podwyższoną. Pomimo tego, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, to należy je rozumieć jako przerwanie wykonywania działalności sensu largo na określony (czas określony ustawowo), podczas którego jednak przedsiębiorca ma zarówno prawo, jak i obowiązek dokonywania pewnych czynności związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przed jej zawieszeniem.
Pomimo że zawieszenie przerywa niejako wykonywanie działalności gospodarczej, to w żaden sposób nie pozbawia tej działalności jej charakteru. Nie powoduje także utraty statusu przedsiębiorcy przez zawieszającego. Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej podmiotu nie oznacza ustania jego bytu prawnego i podatkowo-prawnego. Nie oznacza to również definitywnego zaprzestania działalności gospodarczej. W konsekwencji fakt czasowego zawieszenia działalności gospodarczej nie jest równoznaczny z utratą charakteru nieruchomości jako posiadanej przez przedsiębiorcę i nadal związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. W świetle powyższego Sąd uznał, że organy podatkowe w sposób prawidłowy, zgodny z obowiązującymi w tym względzie przepisami prawa, ustaliły przedmiot opodatkowania i należycie ustaliły wymiar właściwego podatku.
(wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 413/15 - orzeczenie prawomocne)
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|