Gazeta Podatkowa nr 51 (1508) z dnia 25.06.2018
Zakończenie budowy a obowiązek w podatku od nieruchomości
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości wyznaczony jest w odniesieniu do dwóch równorzędnych przesłanek: zakończenia budowy albo rozpoczęcia użytkowania budynku lub jego części. Według ustawodawcy wystąpienie jednej z wyżej wskazanych przesłanek pociąga za sobą powstanie obowiązku podatkowego, który w jednym i drugim przypadku będzie obejmował cały budynek.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca realizuje inwestycję budowlaną polegającą na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku przemysłowego dawnej elektrowni miejskiej. Celem inwestycji jest wybudowanie wielolokalowego biurowego budynku (z w pełni wykończonymi pomieszczeniami stanowiącymi samodzielne lokale użytkowe przeznaczone przez wnioskodawcę do używania przez osoby trzecie).
Pozwolenie na użytkowanie przedmiotowego budynku zostało udzielone decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 2016 r. W decyzji tej budynek został oddany do użytkowania jako budynek niewykończony (w stanie deweloperskim), a wnioskodawca został zobowiązany do zakończenia robót wykończeniowych oraz do zawiadomienia Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o zakończeniu poszczególnych etapów prac wykończeniowych.
Na moment składania wniosku o wydanie interpretacji część powierzchni budynku stanowiły lokale użytkowe, które zostały wykończone i wynajęte. Pozostała część powierzchni budynku nie została jeszcze wykończona oraz nie zostały na niej wyodrębnione lokale użytkowe.
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, w którym momencie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.
W opinii wnioskodawcy do zakończenia budowy budynku dojdzie w momencie wykończenia całej jego powierzchni, a będzie to miało miejsce w momencie zamontowania (w wyodrębnionych uprzednio lokalach użytkowych) niezbędnych instalacji, urządzeń oraz infrastruktury. Podatnik uznał również, że w przypadku etapowego wykańczania zobowiązanie podatkowe powinno powstawać etapami w stosunku do tej części powierzchni budynku, na której będą znajdować się pomieszczenia, których użytkowanie zostanie rozpoczęte poprzez oddanie ich do używania osobom trzecim (najemcom) przed ostatecznym wykończeniem budynku oraz proporcjonalnie (w stosunku odpowiadającym powierzchni pomieszczenia do powierzchni całego budynku) w odniesieniu do części wspólnych budynku.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Szczecina uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę.
Wskazał, iż w myśl art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych moment powstania obowiązku podatkowego wyznaczony jest w odniesieniu od dwóch równorzędnych przesłanek: zakończenia budowy albo rozpoczęcia użytkowania budynku lub jego części. Zatem wystąpienie jednej z nich pociąga za sobą powstanie obowiązku podatkowego, który w jednym i drugim przypadku będzie obejmował cały budynek.
Prezydent wskazał, iż w jego ocenie "zakończenie budowy" oznacza zaistnienie stanu faktycznego ukończenia prac związanych ze wznoszeniem obiektu budowlanego. Konsekwencją "zakończenia budowy" jest powstanie budowli lub budynku, stanowiących przedmioty opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W takiej sytuacji bez znaczenia dla kwestii powstania obowiązku podatkowego jest dokonywanie przez podatnika robót wykończeniowych obiektu lub weryfikowanie ich przydatności do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Ponadto organ zauważył, iż w sprawie będącej przedmiotem interpretacji z podanego stanu faktycznego nie wynika, żeby organ nadzoru budowlanego w jakikolwiek sposób ograniczył możliwość korzystania z budynku do niektórych pięter czy pomieszczeń. Wydając pozwolenie na użytkowanie organ uznał zatem, że jest możliwe korzystanie ze wszystkich pięter czy pomieszczeń budynku.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Szczecina z dnia 22 marca 2018 r., nr WPiOL-VI.310.2.2018.AW)
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|