Gazeta Podatkowa nr 67 (1524) z dnia 20.08.2018
Opodatkowanie nieruchomości wspólnej
Niedawno wraz z rodzeństwem stałem się właścicielem nieruchomości. Każde z nas dysponuje takim samym udziałem. Wiem, że z tytułu posiadania nieruchomości będę musiał płacić podatek. Złożyłem już w urzędzie gminy stosowną deklarację. Czy mogę płacić podatek tylko od części przypadającej na mój udział we współwłasności? Nie chcę odpowiadać za moje rodzeństwo, zwłaszcza że nasze relacje nie są najlepsze.
Odróżnić należy wzajemne relacje między współwłaścicielami (w tym przypadku rodzeństwem) od relacji względem organu podatkowego. Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych. Poza pewnymi wyjątkami, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność bądź znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Tak stanowi art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445).
Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że wierzyciel (tu: organ podatkowy) może wedle swojego wyboru żądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Taki właśnie sposób określenia możliwości egzekwowania należności podatkowej służy zabezpieczeniu interesów wierzyciela i ułatwieniu dochodzenia zapłaty podatku. Współwłaściciele nie otrzymują w takiej sytuacji oddzielnych decyzji podatkowych (wydawanych indywidualnie na każdego z nich z osobna). Organ wydaje bowiem jedną decyzję wspólną dotyczącą całej nieruchomości, bez wyszczególniania udziałów współwłaścicieli.
Zatem nie jest tak, że każdy współwłaściciel płaci jedynie "za siebie". Oczywiście problemu nie będzie, gdy każdy ze współwłaścicieli zapłaci podatek w części odpowiadającej swojemu udziałowi we współwłasności - zobowiązanie podatkowe zostanie uregulowane (czy to w ten sposób, że każdy wykona przelew na rachunek wskazany w decyzji, czy że zrobi to jeden z właścicieli, otrzymując pieniądze od pozostałych współwłaścicieli). Natomiast gdy jeden z współwłaścicieli zapłaci więcej niż wynika z jego udziału we wspólności (np. zapłaci sam cały podatek), ma prawo żądać od pozostałych współwłaścicieli, aby zwrócili mu środki, stosownie do posiadanych przez siebie udziałów. Tego roszczenia można dochodzić również w sądzie - jest to tzw. roszczenie regresowe zwrotne.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|