Gazeta Podatkowa nr 102 (1559) z dnia 20.12.2018
Terminowe złożenie deklaracji SD-3 w związku z nabyciem spadku
Moja ciocia, która opiekowała się mną po śmierci moich rodziców, przekazała mi w testamencie część spadku. Czy pomimo tego, że formalnie była moim opiekunem, będę musiał zapłacić podatek od spadku?
TAK. Nabycie spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Czytelnik nie należy do tzw. grupy zerowej (osób z najbliższej rodziny), która może skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Spadkobierca zalicza się w omawianym przypadku do II grupy podatkowej. Zbywca (spadkodawca) jest bowiem dla niego rodzeństwem rodzica, a Czytelnik dla spadkodawcy jest zstępnym rodzeństwa. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, która dla tej grupy wynosi 7.276 zł.
Podatnicy podatku są zobowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3. Stanowi o tym art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. W opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. W sytuacji gdy pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia (w tym przypadku prawomocnego orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku). W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym, podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego organowi, któremu złożono zeznanie podatkowe, w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu.
Ponadto, w zależności od tego co wchodzi w skład spadku, osoby z II grupy podatkowej mogą skorzystać z pewnych zwolnień. Przykładowo, zwalnia się od podatku nabycie w drodze spadku lub zapisu windykacyjnego przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej przedmiotów wyposażenia mieszkania, pościeli, odzieży, bielizny oraz narzędzi pracy przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|