Gazeta Podatkowa nr 2 (1564) z dnia 7.01.2019
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości boksów magazynowych
Firma prowadzi działalność w zakresie wywozu i zagospodarowania odpadów. Na terenie zakładu znajduje się szereg obiektów pełniących różne funkcje w procesie gospodarowania odpadami, w tym m.in. boksy magazynowe przy kompostowni, na surowce wtórne oraz przeznaczone na magazynowanie komponentów do produkcji paliwa z odpadów. Czy boksy te, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, należy traktować jako budynki, czy budowle?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.), który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast jako budowlę należy traktować każdy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Prawo budowlane wprost wymienia place postojowe jako urządzenia budowlane, w konsekwencji stanowią one budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w przypadku, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowle lub ich części podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w przypadku, gdy są w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Zatem sposób opodatkowania boksów magazynowych, o których mowa w pytaniu, zależy od ich konstrukcji.
Podobny przypadek był przedmiotem interpretacji wydanej przez wójta gminy Gniezno w dniu 30 stycznia 2018 r., nr Fn-W. 3127.77.2017. Z opisu zaprezentowanego przez wnioskodawcę wprost wynikało, że boksy te nie mogą być uznane za budynki, z tego względu, że nie posiadają wszystkich przegród budowlanych wydzielających je z przestrzeni. Natomiast spełniają kryteria dla uznania ich za budowle, a dokładniej stanowią element ściśle powiązanej funkcjonalnie budowli składającej się na zakład gospodarowania odpadami. Taki pogląd znajduje również poparcie w stanowisku, które zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/GI 777/16.
Maksymalne stawki podatku od firmowych nieruchomości w 2019 r. | |
Przedmiot opodatkowania | Stawka |
budynki bądź ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m2 powierzchni użytkowej | 23,47 zł |
budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej | 2% wartości |
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|