Gazeta Podatkowa nr 20 (1582) z dnia 11.03.2019
Rozliczenie PCC od pożyczki dla spółki jawnej
Prowadzimy działalność w ramach spółki jawnej. Spółka zaciągnęła pożyczkę u żony jednego ze wspólników - nie jest ona członkiem spółki. Umowa została zawarta na rynkowych warunkach. Chcemy rozliczyć PCC od umowy pożyczki. Czyje dane jako podatnika wpisać w druku PCC-3: spółki czy wspólników? Czy pożyczka ta podlega opodatkowaniu według stawki 0,5%?
Pożyczka udzielona spółce jawnej przez jej wspólnika na gruncie ustawy o PCC traktowana jest jako zmiana umowy spółki. Natomiast pożyczki od innych osób/podmiotów (w tym od żony wspólnika) podlegają rozliczeniu według reguł dotyczących umowy pożyczki.
Umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC, jeżeli spełnione są terytorialne kryteria opodatkowania wynikające z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Przy tym nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, m.in. jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). Rozliczenie PCC zależy od tego, czy dana pożyczka jest zwolniona z VAT. Jeżeli tak, wówczas nie trzeba rozliczać PCC ani składać deklaracji. Jeśli natomiast pożyczka jest poza zakresem ustawy o VAT, bo np. udziela jej osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą i nie jest podatnikiem VAT, wówczas należy rozliczyć PCC.
Od 1 stycznia 2019 r. stawka PCC od tej umowy została zrównana ze stawka obowiązującą przy umowie spółki i wynosi 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki.
Pożyczki wymienione w art. 9 pkt 10 ustawy o PCC korzystają ze zwolnienia od PCC. Jednak gdy kwota pożyczki udzielana przez obywatela RP dla spółki jawnej jest równa albo przekracza 1.000 zł, to żadne ze zwolnień nie znajdzie zastosowania.
Podatnikiem jest spółka jawna, a nie jej wspólnicy. Spółka jako pożyczkobiorca powinna w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić należny podatek. Gdyby umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, wówczas to notariusz jako płatnik załatwi wszystkie formalności związane z rozliczeniem podatku (art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o PCC).
Wypełniając druk PCC, należy posługiwać się danymi spółki jawnej, która jest podatnikiem (tj. w polu nr 1 trzeba wpisać NIP spółki, w części B.1. w polu nr 7 należy zaznaczyć kwadrat nr 5 "inny podmiot", ogólne informacje o czynności trzeba podać w części C. Dane niezbędne do obliczenia należnego podatku należy wskazać w części D druku PCC-3 (patrz: Przykład wypełnienia...).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|