Gazeta Podatkowa nr 59 (1621) z dnia 25.07.2019
Podatek od zasiedzenia nieruchomości
Kilka tygodni temu upłynął termin zasiedzenia nieruchomości, którą posiadamy od kilkudziesięciu lat. Sąd wydał już orzeczenie w tej sprawie. Dowiedzieliśmy się, że w związku z nabyciem własności gruntu mamy obowiązek zapłacić podatek. O jakim podatku mowa i jaka jest jego wysokość?
Zasiedzenie nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dla istnienia obowiązku podatkowego bez znaczenia jest, czy posiadacz wszedł w posiadanie samoistne nieruchomości w dobrej czy złej wierze. Do zasiedzenia dochodzi z mocy samego prawa (po upływie określonego terminu nieprzerwanego posiadania samoistnego nieruchomości), a stosowne orzeczenie sądowe jedynie formalnie potwierdza ten fakt. Niemniej jednak sam obowiązek podatkowy związany jest właśnie z rozstrzygnięciem sądowym.
Obowiązek podatkowy przy zasiedzeniu nieruchomości powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę. Ma on zatem obowiązek prawidłowo podać tę wartość w zeznaniu podatkowym. Warto pamiętać, że przy nabyciu w drodze zasiedzenia wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość nakładów dokonanych na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Jeżeli budynek stanowiący część składową gruntu będącego przedmiotem nabycia został wzniesiony przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tego budynku.
Zasadniczo opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn następuje według stawki określonej dla konkretnej grupy podatkowej, do której należy nabywca. Przewiduje się również tzw. kwotę wolną od opodatkowania. Tych zasad nie stosuje się jednak w przypadku opodatkowania zasiedzenia. Obowiązuje jedna stawka podatkowa, niezależna od tego, jakie relacje osobiste wiążą nabywcę własności z poprzednim właścicielem. Podstawy opodatkowania nie obniża się również o wspomnianą kwotę wolną. Nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania.
Podatnik ma obowiązek złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|