Gazeta Podatkowa nr 80 (1642) z dnia 7.10.2019
W 2020 r. wyższy podatek od nieruchomości i opłata od posiadania psa
We wrześniu br. wprowadziłem się do nowo zakupionego domu. Wiem, że w związku z posiadaniem prawa własności mam obowiązek płacić podatek od nieruchomości. Czy prawdą jest, że w przypadku domu obowiązek podatkowy powstaje dopiero od następnego roku po roku zakupu nieruchomości? Jaka będzie wysokość podatku od nieruchomości i od posiadania psa w 2020 r.?
Informacje, które posiada Czytelnik, nie są prawidłowe. Zasada, o której wspomina Czytelnik, dotyczy nowo wybudowanego budynku, a nie nowo zakupionego. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Czytelnik wspomina tylko o tym, że w jego przypadku doszło do przejścia własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z jednego właściciela na rzecz drugiego. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Takim miesiącem będzie miesiąc, w którym doszło do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Zatem, gdy taki akt był podpisany w sierpniu, obowiązek podatkowy powstał 1 września. Bez znaczenia dla kwestii podatkowych będzie fakt, kiedy Czytelnik przystąpił do użytkowania obiektu, a więc kiedy się do niego wprowadził. Tak określa art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Osoby fizyczne są zobowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego.
Odnośnie posiadania psa, to przepisy nie przewidują z tego tytułu stricte podatku, ale możliwość wprowadzenia przez gminę tzw. opłaty z tytułu posiadania psa. Oznacza to, że nie w każdej gminie pojawi się konieczność uiszczania takiej daniny.
Zarówno wysokość podatku od nieruchomości, jak i wysokość ewentualnej opłaty z tytułu posiadania psa określa corocznie rada gminy w stosownej uchwale. Stawki podatku (opłat) nie mogą jednak przekroczyć stawek maksymalnych, które ogłasza Minister Finansów. W przypadku budynków mieszkalnych stawka podatku w 2020 r. nie może przekroczyć kwoty 0,81 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. W 2020 r. roczna stawka opłaty z tytułu posiadania jednego psa nie może przekroczyć kwoty 125,40 zł. Mowa o tym w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2020 (Mon. Pol. z 2019 r. poz. 738).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|