Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (792) z dnia 1.01.2013
Czy zabytkowa kamienica przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Przedsiębiorca zamierza kupić zabytkową kamienicę. Czy będzie ona zwolniona od podatku od nieruchomości?
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), dalej u.p.o.l., zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlegają budynki i grunty wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zajęcie części budynku lub gruntu na działalność gospodarczą spowoduje utratę zwolnienia w stosunku do tej części.
Omawiane zwolnienie rozpatrywać musimy z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162, poz. 1568 ze zm.), dalej u.o.z. Jedną z form ochrony zabytków jest ich wpis do rejestru zabytków (art. 7 pkt 1 u.o.z.). Do rejestru wpisuje się zabytek na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku (art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 u.o.z.). Decyzja o wpisie do rejestru zabytków ma cechy decyzji konstytutywnej, dlatego że to na jej podstawie dochodzi do wpisu do rejestru, a tym samym do objęcia konkretnego zabytku prawną formą ochrony konserwatorskiej, co przekłada się m.in. na zwolnienie od podatku od nieruchomości. Nie wystarczy zatem, że jakiś obiekt jest zabytkiem w znaczeniu materialnym, tzn. odpowiada definicji zabytku zawartej w art. 3 pkt 1 u.o.z. (według tej definicji jest to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową). Dla spełnienia ustawowych wymogów w zakresie omawianego zwolnienia podatkowego, grunty i budynki muszą być:
1) wpisane indywidualnie do rejestru zabytków,
2) utrzymywane i konserwowane zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.
Jeżeli więc kamienica, którą zamierza przedsiębiorca kupić, spełnia wymienione wymogi, budynek ten będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|