Gazeta Podatkowa nr 1 (938) z dnia 3.01.2013
Wysokość i pobór podatku rolnego w 2013 r.
Otrzymałem po wuju nieruchomości tworzące gospodarstwo rolne. Chciałbym dowiedzieć się, jak wygląda kwestia wymiaru i poboru podatku rolnego. Jaka wysokość podatku obecnie obowiązuje?
Dla oceny, jakiemu podatkowi podlegają nieruchomości, decydujące znaczenie ma ewidencja gruntów. Podatkowi rolnemu podlegają bowiem te grunty, które zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Stanowi o tym art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.). Podstawę opodatkowania dla gruntów gospodarstw rolnych stanowi liczba tzw. hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych, które wynikają z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do określonego okręgu podatkowego. Natomiast dla pozostałych gruntów bierze się pod uwagę liczbę hektarów wynikającą z ewidencji gruntów i budynków.
Podatek rolny za rok podatkowy od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych stanowi równowartość pieniężną 2,5 q żyta, natomiast od 1 ha gruntów pozostałych równowartość pieniężną 5 q żyta. Kwota ta obliczana jest według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Średnia cena skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2012 r. wyniosła 75,86 zł za 1 q. Tak wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2012 r. (Mon. Pol. z 2012 r. poz. 787). Warto jednak zwrócić uwagę, że rada gminy jest uprawniona do obniżenia cen skupu, przyjmowanych jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy.
Obowiązek podatkowy w podatku rolnym powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie. Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informacje o gruntach. Podatek rolny na rok podatkowy od osób fizycznych ustala, w drodze decyzji, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów (wójt, burmistrz, prezydent miasta).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|