Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (794) z dnia 20.01.2013
Stawka podatku od budynku w części mieszkalnej
W budynku na parterze znajduje się mieszkanie, a na piętrze 6 pokoi wypoczynkowych wynajmowanych w sezonie wczasowiczom. Właściciel prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmowania kwater, z tym że w 2013 r. wynajmować będzie jedynie 3 pokoje. Według jakich stawek ma płacić podatek od nieruchomości?
Budynki lub ich części mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości według różnych stawek podatkowych. Najniższą stawką opodatkowane są budynki lub ich części mieszkalne. Najwyższą stawką objęte są budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Wystarczy, że budynek lub jego część znajdą się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, aby opodatkować je stawką najwyższą (art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.).
Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju jest to budynek: mieszkalny, czy np. mieszkalno-usługowy. A to przesądza o wyborze stawki opodatkowania i wysokości podatku. Załóżmy, że jest to budynek mieszkalny w części wynajmowany wczasowiczom. Część mieszkaniową należy opodatkować stosując stawkę najniższą. Natomiast według stawki najwyższej będzie opodatkowana część budynku mieszkalnego zajęta na działalność gospodarczą. Zajęta to znaczy ta, która jest faktycznie wynajmowana wczasowiczom. W omawianym przypadku wynajmowane mają być 3 pokoje. Wobec tego podatkiem o najwyższej stawce będzie opodatkowana jedynie powierzchnia użytkowa tych 3 pokoi. Do pozostałej powierzchni zastosowanie mieć będzie stawka dla budynków mieszkaniowych.
Inaczej byłoby w przypadku, gdyby budynek miał charakter mieszany (mieszkaniowo-pensjonatowy lub mieszkaniowo-wczasowy). Ponieważ jego właściciel prowadzi wynajem pokoi na piętrze w ramach działalności gospodarczej, ta część, jako związana z jego działalnością gospodarczą, w całości opodatkowana powinna być według stawki najwyższej, mimo że nie wszystkie pokoje będą wynajmowane. Odróżnić bowiem należy "związanie z działalnością gospodarczą" od "zajęcia na działalność gospodarczą". O tym, czy nieruchomość podlega opodatkowaniu stawkami podatkowymi w najwyższej wysokości, decyduje sam fakt posiadania jej przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie sposób, w jaki jest ona wykorzystywana. Dlatego obiekt nawet niewykorzystywany faktycznie w danym momencie do prowadzenia działalności gospodarczej uznaje się już za związany z działalnością, bowiem definicja ustawowa nie nawiązuje do przesłanki wykorzystywania nieruchomości na cele związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą. Pogląd ten jest ugruntowany w orzecznictwie sądowym. Przez sposób wykorzystania budynku należy rozumieć to, na jakie cele czy potrzeby budynek jest wykorzystywany, przy czym nie traci go przez fakt czasowego wykorzystywania jedynie części posiadanych pokoi na wynajem.
Gdyby zatem z ewidencji gruntów i budynków lub z dokumentacji architektoniczno-budowlanej obiektu wynikało, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkaniowo-użytkowym, tylko część mieszkaniową (parter) można opodatkować według stawki najniższej. Postała część budynku (6 pokoi na piętrze) w całości powinna być w 2013 r. opodatkowana z zastosowaniem stawki najwyższej.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|