Gazeta Podatkowa nr 84 (916) z dnia 18.10.2012
Podatek za samochód ciężarowy opłaca jego właściciel
Posiadamy samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 tony. Opłacamy za nie podatek od środków transportowych. Ostatnio jeden z pojazdów użyczyliśmy innemu przedsiębiorcy na podstawie umowy. Kto w takim przypadku zobowiązany jest do zapłaty podatku od środków transportowych za ten samochód?
Obowiązek w zakresie regulowania podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium RP jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu. W przypadku, kiedy środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy obciąża solidarnie wszystkich współwłaścicieli.
Tak wynika z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
Zobowiązanie to ma charakter obowiązku publicznoprawnego i nie podlega przeniesieniu na mocy czynności cywilnoprawnej. Jak możemy przeczytać w piśmie Urzędu Miasta w Suwałkach z dnia 15 lipca 2009 r., nr Fn.0550/1/2009: "Strony umowy nie mogą na mocy umowy cywilnoprawnej ustanowić podatnikiem podatku od środków transportowych innego podmiotu niż jego właściciel".
Reasumując, obowiązek w zakresie opłacania podatku od środków transportowych za samochód ciężarowy, który został użyczony innemu przedsiębiorcy, nadal obciąża Czytelnika jako właściciela tego pojazdu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|