Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (805) z dnia 10.05.2013
Ośrodek szkolenia kierowców - podatek od nieruchomości
Czy pomieszczenia ośrodka szkolenia kierowców korzystają ze zwolnienia od podatku od nieruchomości?
Publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy są - w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową - zwolnione od podatku od nieruchomości (art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Do zwolnienia od podatku od nieruchomości konieczne jest zatem spełnienie dwóch warunków: aby jednostka organizacyjna była objęta systemem oświaty, a także - żeby jej nieruchomości były zajęte na działalność oświatową. Zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że system oświaty w Polsce obejmuje przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, policealne, artystyczne i inne, oraz że jednostki systemu oświaty, które podlegają zwolnieniu od podatku od nieruchomości w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową, zostały wyszczególnione w art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) (zob. W. Morawski i in., Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych - komentarz, ODDK, Gdańsk 2009, str. 580).
We wskazanym wyżej katalogu jednostek oświatowych nie wymieniono placówek prowadzących szkolenia kierowców. Jednostki te nie działają bowiem na podstawie ustawy o systemie oświaty, lecz w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2001 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1019) oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Przepisy podatkowe ani prawo oświatowe nie definiują pojęcia "działalność oświatowa". W języku potocznym jest to działalność zajmująca się kształceniem, upowszechnianiem wiedzy (por. Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN 2002 r., str. 618). Nie ulega wątpliwości, iż organizowanie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami, a także przeprowadzanie kursów dla kierowców ubiegających się o świadectwo kwalifikacji, organizowanie szkoleń w zakresie kandydatów na egzaminatorów, szkoleń kandydatów na instruktorów nauki jazdy, szkoleń dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego czy też szkoleń kierowania ruchem drogowym - spełnia kryterium działalności oświatowej. Drugi warunek uprawniający do skorzystania z omawianego zwolnienia od podatku jest więc zachowany. Ponieważ jednak forma i zasady realizacji działalności oświatowej pytającego kształtowane są poza systemem oświaty, wobec niespełnienia pierwszego warunku zwolnienia, brak jest podstaw do zwolnienia pomieszczeń pytającego od podatku od nieruchomości (patrz wyrok WSA z 26 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 3/13).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|