Gazeta Podatkowa nr 53 (990) z dnia 4.07.2013
PCC od sprzedaży wierzytelności
Została zawarta umowa sprzedaży wierzytelności (cesja). W jakim terminie należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy i ile on wynosi? Kto ma go zapłacić: zbywca czy nabywca wierzytelności?
Co do zasady, umowa sprzedaży praw majątkowych, a do takich zaliczana jest umowa sprzedaży wierzytelności, jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu nie podlega umowa sprzedaży wierzytelności w przypadku, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub zwolniona z tego podatku (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Zatem zawarcie umowy sprzedaży wierzytelności może rodzić obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i złożenia deklaracji PCC.
Stawka podatku od umowy sprzedaży wierzytelności wynosi 1%. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa, a nie wartość nominalna wierzytelności (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy). Wartość rynkowa może być znacząco niższa od nominalnej, bo np. wierzytelność może być sporna czy dłużnik mieć problemy z wypłacalnością. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności przenoszącej to prawo na kupującego, kupujący ma obowiązek, bez wezwania ze strony organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni (art. 10 ust. 1 ustawy).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|