Gazeta Podatkowa nr 26 (1171) z dnia 30.03.2015
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości miejsc postojowych
Dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości garażu podziemnego w budynku mieszkalnym, którego współwłaścicielem jest przedsiębiorca, znaczenie ma wyłącznie to czy budynek bądź jego część zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej. Dopiero w momencie zajęcia miejsc postojowych na prowadzenie działalności gospodarczej, zastosowanie będzie miała najwyższa stawka podatku od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółdzielnia mieszkaniowa posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne, w skład których wchodzą lokale mieszkalne i niemieszkalne, w tym garaże wielostanowiskowe. W przypadku części garaży podpisane zostały akty notarialne, ustanawiające odrębną własność lokali niemieszkalnych oraz założone odrębne księgi wieczyste z wpisem własności na rzecz spółdzielni. Z uwagi na zawarte umowy przeniesienie udziału we współwłasności garaży wielostanowiskowych na członków spółdzielni, składa ona odrębne deklaracje w zakresie podatku od nieruchomości dla tych miejsc postojowych, dla których zostały założone odrębne księgi wieczyste.
Spółdzielnia miała wątpliwości, jaką stawką podatku od nieruchomości powinny zostać opodatkowane te miejsca.
W jej opinii powinna to być stawka dla budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Wskazała ona, iż w jej opinii fakt, iż faktury za najem części miejsc postojowych wystawiane są na przedsiębiorców nie ma znaczenia, bowiem służą one wyłącznie do postoju aut, a nie do prowadzenia działalności firm.
Na potwierdzenie swojego stanowiska spółdzielnia przywołała m.in. tezę Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowaną w uchwale 7 sędziów z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. akt II FPS 4/11.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Poznania uznał stanowisko zaprezentowane przez spółdzielnię za prawidłowe.
Wskazał on, że w myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami.
Zastosowanie stawki najwyższej jest natomiast możliwe w odniesieniu do budynków i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz do budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Prezydent wskazał, iż w jego opinii garaż stanowiący jeden z lokali w budynku mieszkalnym powinien zostać opodatkowany stawką podatku właściwą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyłącznie w sytuacji, kiedy na taką działalność będzie on zajęty. W pozostałych przypadkach brak jest podstaw do zastosowania stawki najwyższej.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 5 lutego 2015 r.)
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|