Gazeta Podatkowa nr 40 (1185) z dnia 18.05.2015
Podatek od nieruchomości przedsiębiorcy-rolnika
Osoba fizyczna posiada gospodarstwo rolne (grunt o powierzchni ponad 1 ha) i prowadzi działalność gospodarczą (sklep). Ostatnio nabyła budynek - halę do remontu lub rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Czy od tego budynku musi płacić podatek od nieruchomości, mimo że budynek nie służy do prowadzenia działalności gospodarczej?
Aby odpowiedzieć na pytanie Czytelnika, należy rozważyć dwie kwestie. Po pierwsze, czy nabyty budynek położony jest na gruntach gospodarstwa rolnego. Budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej nie podlegają bowiem podatkowi od nieruchomości. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Drugi warunek to konieczność, by budynki te służyły tylko i wyłącznie działalności rolniczej. Nie mogą więc być wykorzystywane do działalności gospodarczej Czytelnika. Jeżeli oba te warunki są spełnione, to budynek (hala) nie będzie podlegał opodatkowaniu omawianym podatkiem. Jeśli jednak choć jeden z tych warunków nie jest spełniony, to hala będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W związku z tym, że Czytelnik jest jednocześnie przedsiębiorcą, to w grę będzie wchodzić opodatkowanie tego budynku stawką najwyższą właściwą dla przedsiębiorców. Przy czym w takim przypadku należy rozważyć kwestię ewentualnego złego stanu technicznego hali, o którym wspomniano w pytaniu.
Kwestia niemożności wykorzystania danej nieruchomości ze względów technicznych jest przedmiotem wielu orzeczeń sądowych. Przykładowo WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 22 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Ol 298/14, stwierdził, że "Brak możliwości wykorzystania przedmiotu opodatkowania do prowadzenia działalności gospodarczej, powinien mieć charakter trwały. Przejściowe niewykorzystywanie przez podmiot gospodarczy nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej (np. z powodu remontu, modernizacji), nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od nieruchomości, nie miały zastosowania do tej nieruchomości stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą".
Jeżeli więc nabyta hala ma być remontowana przez Czytelnika, to w takim przypadku będzie istniała konieczność regulowania podatku od nieruchomości według stawek właściwych dla przedsiębiorców. Sam fakt przeznaczenia obiektu do rozbiórki też nie stanowi okoliczności uprawniającej do obniżenia bądź zwolnienia z opodatkowania. Ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera definicji "względów technicznych", dlatego w ślad za orzecznictwem należy przyjąć, że pod pojęciem tym trzeba rozumieć okoliczności uniemożliwiające wykorzystywanie obiektu do działalności gospodarczej, które mają charakter obiektywny i stanowią trwałą przeszkodę do prowadzenia działalności gospodarczej. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia, gdy doszło np. do zawalenia budynku, czy też wydano decyzję o rozbiórce, które uniemożliwią dalsze użytkowanie obiektu.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|